Spotkanie z przestępcą to sytuacja, której każdy wolałby uniknąć. Jeżeli jednak dojdzie już do konfrontacji dobrze mieć pod ręką porządny paralizator. Silny impuls elektryczny wytwarzany przez urządzenie natychmiastowo obezwładni każdego, choćby najbardziej zajadłego napastnika bez wyrządzania mu trwałej szkody. Jaki paralizator wybrać? Oto ranking trzech najlepszych modeli.
Bezpieczeństwo publiczne? Nie do końca
Energia elektryczna to najużyteczniejsze zjawisko naturalne, które udało się człowiekowi okiełznać. Paralizatory może nie zaliczają się do najbardziej znaczących wynalazków wykorzystujących elektryczność, ale zdecydowanie bywają przydatne. Szczególnie dzisiaj, kiedy ryzyko napaści wciąż jest dosyć wysokie. Tę smutną prawdę potwierdzają dane policyjne. W samym 2020 roku stwierdzono 5,3 tys. rozbojów, 3,2 tys. napadów z pobiciem i aż 74 tys. włamań.
Jak działa paralizator?
Kiedy już dojdzie do najgorszego, zwykle najlepszym pomysłem jest ucieczka połączona ze wzywaniem pomocy. Bywają jednak sytuacje, w których samoobrona pozostaje jedyną opcją. Wówczas legalny paralizator może zaważyć o Twoim zdrowiu lub nawet życiu. Często nie trzeba nawet z niego korzystać – każdy przestępca dobrze się zastanowi, widząc wyładowania przeskakujące z trzaskiem pomiędzy elektrodami. Jeżeli ten widok go nie zniechęci, uczyni to z pewnością bezpośredni kontakt z paralizatorem. Wysokie napięcie przy niskim natężeniu w zaledwie kilka sekund położy na ziemię każdego napastnika bez trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Czy paralizator jest legalny?
Pierwsze paralizatory opracowano w latach 70. na potrzeby amerykańskich sił mundurowych, które potrzebowały broni skutecznej i zarazem niezagrażającej życiu. Dziś wynalazek ten dostępny jest legalnie w wielu miejscach na świecie, w tym również w Polsce. Kupić go może u nas każda osoba pełnoletnia z zastrzeżeniem użytku wyłącznie w celach samoobrony. Jej przekroczenie np. w wyniku porażenia dłużej niż przez 5 sekund może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Trzeba też zaznaczyć, że mowa tu wyłącznie o paralizatorach bezpośredniego kontaktu z natężeniem nieprzekraczającym 10 mA. Urządzenia o wyższej mocy oraz te działające na odległość (tzw. tasery) przeznaczone są tylko dla uprawnionych organów.
Paralizator – najważniejsze cechy
Czym powinien cechować się dobry paralizator? Przede wszystkim musi być na tyle poręczny, by bez trudu zmieścił się w kieszeni, torebce lub schowku samochodowym. Istotna jest też prosta, intuicyjna obsługa (najlepiej jednym przyciskiem), odpowiednio duża moc i blokada chroniąca użytkownika przed samoporażeniem. Uwzględniając te oraz jeszcze inne kryteria wybraliśmy trzy modele paralizatorów przeznaczonych do efektywnej samoobrony dla osób prywatnych, oraz przedstawicieli profesji podwyższonego ryzyka..
Najlepszy paralizator – ranking (TOP 3)
Power 200 – uniwersalny model
To jeden z najpopularniejszych modeli i nie bez powodu – mocny paralizator Power 200 łączy w sobie prostą obsługę, efektywność i niską cenę. Napięcie 200 000 V wywołuje natychmiastową dezorientację u napastnika nawet przez grubą warstwę ubrań (np. zimową kurtę), dzięki czemu urządzenie sprawdzi się w każdej porze roku. Dużym atutem jest sznurkowe zabezpieczenie, które zablokuje paralizator jeżeli ten zostanie wyrwany z dłoni właściciela.
USB Piranha Pen Shock – kieszonkowy paralizator w formie długopisu
Najmocniejszy paralizator w tym rankingu polecany jest osobom, którym zależy na dyskrecji i subtelności. USB Piranha Pen Shock to paralizator w długopisie (zobacz), a konkretniej jego atrapie. Dzięki temu nie będzie rzucał się w oczy, np. wystając z kieszeni koszuli. Oprócz nietuzinkowej formy model wyróżnia się dużym napięciem 2 400 000 V oraz specjalnym suwakiem chroniącym przed samoporażeniem. Świetny wybór m.in. dla komorników, taksówkarzy, kuratorów sądowych i listonoszy.
Zap Cane – skuteczny paralizator w lasce ortopedycznej
Zap Cane to paralizator w lasce ortopedycznej (do kupienia tutaj) opracowany specjalnie z myślą o osobach starszych. Wszystko dzięki przemyślanej konstrukcji, która na pierwszy rzut oka nie wzbudza podejrzeć wobec jej głównego przeznaczenia. W jej dolnym segmencie znajdują się diody kontaktowe, które wyzwalają napięcie o mocy 1 000 000 V – wystarczająco silne, by unieszkodliwić ludzkiego napastnika lub psa. W uchwycie laski zamontowana została też mocna latarka LED, którą można oślepić napastnika, nadać sygnał alarmowy lub oświetlić sobie drogę podczas nocnej wędrówki.