Tonfa, pałki teleskopowe, latarki taktyczne – porównanie
Inne pałki do obrony koniecznej są przeznaczone dla cywili, a innych pałek używają służby mundurowe np. w starciu z agresywnym tłumem. Czym różnią się od siebie pałki typu tonfa, teleskopowe oraz latarki taktyczne? Jeżeli zastanawia Cię obecność latarki wśród pałek, nieprzypominającej klasycznego źródła światła, koniecznie zajrzyj do artykułu.
Pałka typu tonfa
Pałkę typu tonfa znamy z amerykańskich filmów o policjantach. Trudno wyobrazić sobie tamtejszego stróża prawa bez charakterystycznej pałki z poprzeczną rękojeścią, która odróżnia pałkę typu tonfa od zwykłych pałek szturmowych. Mimo tych skojarzeń z amerykańskimi realiami jej historia sięga XVII wiecznej Japonii, a dokładniej mówiąc, wyspy Okinawa. To tam opracowano technikę walki Kobudo, do której służyły dwie tonfy: jedna do ataku, druga do obrony. Została ona zaadaptowana w wielu wschodnich sztukach walki, a techniki obrony i ataku niezwykle oryginalnie rozwinięto. Są one znane współczesnym służbom mundurowym całego świata oraz pracownikom ochrony, choć współczesne pałki typu tonfa różnią się od japońskiego pierwowzoru wielkością i ciężarem (dzisiejsze ważą ok. 0,5 kg i mierzą ok. 60 cm). Ponadto technika użycia opiera się tylko na jednej pałce. Największą zaletą tonfy, wykonanej najczęściej z tworzyw sztucznych (np. polipropylenu), jest jej uniwersalność, może być ona bowiem stosowana na dwa sposoby.
- W obronie – poprawnie trzymana jest niezastąpiona do blokowania nawet bardzo mocnych uderzeń, z kolei inny chwyt umożliwia obezwładnienie napastnika uzbrojonego np. w nóż.
- W ataku – można nią uderzać na różne sposoby (tzw. techniki zamachowe) i kłuć oraz stosować takie techniki interwencyjne, jak: dźwignie, duszenie, trzymanie.
Ciężar: ok. 0,5 kg. Długość: ok. 60 cm. Noszona jest w specjalnym uchwycie z boku przy pasie. Dostępna bez zezwolenia. Cena: ok. 40 PLN.
Pałka teleskopowa
Choć pałka teleskopowa nie jest tak rozpoznawalnym akcesorium policyjnym jak pałka typu tonfa, to znajduje się od kilku dobrych lat na wyposażeniu wielu formacji mundurowych, w tym polskich. Pałka teleskopowa zbudowana jest z czterech części:
- rękojeści pokrytej karbowaną otuliną dla lepszego chwytu
- końca rękojeści
- ramienia dwusegmentowego (ruchome dwa segmenty, zwane tulejkami, zsuwają się i rozsuwają)
- końca ramienia długiego (pałka teleskopowa zakończona jest metalową zaślepką, mającą ją chronić przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku składania)
Wykonana jest najczęściej z lekkiego, mocnego materiału, za najlepsze pałki teleskopowe uważa się jednak wykonane ze stali hartowanej. Ponadto istnieją modele sprężynowe (elastyczne z gumowym zakończeniem), które jednak nie są tak skuteczne i odporne na uderzenia zewnętrzne, jak pałki sztywne (hartowane lub niehartowane). Można wskazać trzy główne zalety pałki teleskopowej.
- Rozmiar – złożoną można schować do kieszeni.
- Łatwość w otwieraniu – wystarczy trzymać ją w dłoni i zrobić wymach ręką skierowany w górę lub w dół, najlepiej pod kątem 45 stopni.
- Uniwersalność – pałka teleskopowa może pomóc w wybrnięciu z tarapatów zarówno podczas ataku agresywnego zwierzęcia, jak i napadu. Pałkę teleskopową należy traktować jako przedłużenie swojej własnej ręki. Takie wyobrażenie może wpłynąć pozytywnie na precyzyjne celowanie pałką i poprawić posługiwanie się nią. Choć posługiwanie się nią jest po części instynktowne, to przedstawiciele służb mundurowych przechodzą szkolenia z używania tego policyjnego akcesorium, aby swoim zakresem technik była jak najbardziej zbliżona do pałki typu tonfa.
- Ciężar: ok. 0,5 kg
- Długość: złożona ok. 15-20 cm, rozłożona do 60 cm
- Noszona jest w specjalnym uchwycie z boku przy pasie
- Dostępna bez zezwolenia
- Cena: ok. 50 PLN
Latarka taktyczna
Latarki taktyczne to profesjonalne akcesoria policyjne znajdujące się na wyposażeniu wielu służb mundurowych. Latarka taktyczna to rodzaj elektrycznej latarki emitującej skupione światło punktowe, mającej za zadanie oświetlenie terenu lub celu, a także oślepienie obiektu, pomocne w jego neutralizacji. Latarki taktyczne mogą być:
- przymocowane do szkieletu lub lufy broni (pistoletu lub karabinu),
- trzymane przez strzelca.
Z tego względu mają one bardzo zróżnicowane rozmiary, które wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Będzie nas interesowała latarka taktyczna typu drugiego, albowiem latarka taktyczna może w ekstremalnych sytuacjach służyć do samoobrony lub użycia technik interwencyjnych. Stalowa koronka na głowicy umożliwia zastosowanie latarki taktycznej w roli broni w sytuacji walki wręcz.
Latarki taktyczne są solidnie zbudowane. Zwarta konstrukcja latarek taktycznych sprawia, że wytrzymują wstrząsy, uderzenia, a szczelność obudowy w niektórych typach zapewnia wodoodporność. Pełnią zatem funkcję pałki do samoobrony, stąd ich obecność w tym zestawieniu. Latarka taktyczna przypomina nieco kij bejsbolowy: przy uchwycie jest nieco węższa i ma wyodrębnioną rękojeść. Na końcu rękojeści niektórych modeli znajduje się zbijak do szyb. Najczęściej wykonane są z aluminium. Latarka taktyczna nie może być zbyt ciężka, ponieważ jej podstawowym przeznaczeniem jest dostarczanie strzelcowi źródła światła, kiedy w drugiej ręce trzyma on pistolet.
- Ciężar: od 250 g. do 415 g
- Długość: 40 cm do 45 cm
- Noszona jest w specjalnym uchwycie z boku przy pasie
- Dostępna bez zezwolenia
- Cena: od 70 PLN do 100 PLN
Która pałka jest najlepsza?
Pałka dla mundurowych: trudno jednoznacznie powiedzieć, które z opisanych akcesoriów policyjnych jest najlepsze. Wszystko zależy od pełnionej przez Ciebie służby. Musisz przemyśleć: na jaki rodzaj ataku jesteś narażony, w jakim miejscu pełnisz służbę (np. oddział prewencji czy więzienie), kiedy pełnisz służbę (w dzień czy w nocy). Pałka dla cywili: do samoobrony najlepsza jest uniwersalna pałka teleskopowa, legalna i dostępna bez zezwolenia w wielu sklepach.
Zobacz najlepsze modele pałek teleskopowych: wytrzymała pałka z hartowanej stali, pałka dla policji i żandarmerii i pałka do odpierania czynnej napaści.
Jak można nauczyć się posługiwania taką pałką? W niebezpiecznej sytuacji chciałabym wiedzieć co robić, a nie machać pałką jak głupia
Tajemnicza, polecamy wyszukanie filmików instruktażowych na YT, udanie się na kurs samoobrony bądź poproszenie sprzedawcy w sklepie stacjonarnym o krótkie przeszkolenie z używania pałki teleskopowej. Możesz również poprosić o pomoc znajomego i udawać, że wyprowadzasz w jego kierunku ciosy. Ważne jest, aby nauczyć się, że pałka teleskopowa w razie napaści powinna być naszą tarczą. Po wyprowadzeniu ataku, kiedy przeciwnik nie został jeszcze obezwładniony, unika ciosów, w krótkich przerwach między atakami należy się nią zasłaniać.
Moim zdaniem paralizatory mają tę przewagę nad pałkami, że nie wymagają szkolenia, dlatego właśnie wybrałam paralizator na środek do obrony.
Niestety ale pałka teleskopowa to nie jest dobre narzędzie do samoobrony dla kobiet. Trzeba przejść kurs w tym zakresie, a następnie co jakiś czas trenować z kimś te techniki.
Kurs specjalistyczny dobrze by było ukończyć pod okiem jednak przeszkolonej w tym zakresie osoby. Warto się dowiedzieć jak są prowadzone treningi – aby to miało sens w nauce musi być wykorzystany sprzęt treningowy – pancerz agresora, anatomiczny manekin do treningu uderzeń, duże tarcze treningowe itp.
Dobrze, aby instruktor miał wiedzę i umiejętności w zakresie nauczania samoobrony kobiet – w trakcie kursu kobieta powinna przejść szkolenie w zakresie prostych technik walki za pomocą rąk i nóg, użycia przedmiotów improwizowanych w walce, skutecznego użycia gazu obronnego, walki przedmiotem przypominającym kubotan (np. długopis, złożona pałka teleskopowa, latarka, gałąź podniesiona z ziemi) i w końcu przeszła szkolenie w zakresie skutecznego posługiwania się pałką teleskopową (omiatanie, uderzenia, pchnięcia i smagnięcia).
Nie powinno być żadnych dźwigni oraz chwytów transportowych z wykorzystaniem pałki teleskopowej.
Na kursie powinna też zostać zaznajomiona z psychologicznymi podstawami agresji, bezpieczeństwem osobistym oraz pierwszą pomocą przedmedyczną.
Tylko wtedy taki kurs ma sens.
Nie polecam uczenia się za pomocą filmów na YT. To nie jest odpowiedzialne, gdy ktoś mówi, że za pomocą filmików można nauczyć się walki z napastnikiem.
Kursy samoobrony to nie są jakieś kosmiczne pieniądze.
150-200 zł kosztuje kurs 20 godzinny. Cena uzależniona od kosztów sali treningowej oraz ilości osób na kursie.
Gdyby to było takie łatwe to nie miał bym pracy. A pracy mam i to dużo 🙂
Aleksandrze, dlatego też napisaliśmy o kursie samoobrony – a filmiki na YT z ciekawości i tak można obejrzeć. To na pewno nie zaszkodzi, a na początek może uzmysłowić, czego nie robić. Dodamy tylko, że warto wybrać taki kurs samoobrony, na którym faktycznie kursantki i kursanci uczą się posługiwania narzędziami do samoobrony – bywa i tak, że instruktorzy koncentrują się tylko na obronie bez żadnych narzędzi lub na odparciu ataku tym, co mamy pod ręką. To oczywiście przydatne, ale parasol to jednak nie to samo co pałka czy gaz pieprzowy.
Pałka teleskopowa to nie jest tarcza !
Jest to narzędzie ofensywne.
Możesz blokować ciosy – a następnie masz uderzyć.
Możesz omiatać pałka przestrzeń wokół siebie – aby odstraszyć napastnika.
Ale najlepiej to wyjąć ją, rozłożyć – trzask klinujących się pod wpływem bezwładności stalowych rurek skutecznie zniechęca około 40 % osób agresywnych – i poczekać aż się zbliży. A wtedy uderzyć to co jest bliżej.
NIE WOLNO UDERZAĆ W GŁOWĘ ! Takie uderzenie może doprowadzić do śmierci napastnika – ciężko się z tego będzie tłumaczyć przed sądem.
To tak w skrócie 🙂
Aleksandrze, dlatego też napisaliśmy „w krótkich przerwach między atakami należy się nią zasłaniać” – nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której osoba posługująca się pałką trzyma ją luźno z boku po wyprowadzeniu jednego ataku, kiedy napastnik jest jeszcze w pełni sił i nie obezwładniony, lub wyciąga ją w taki sposób, który umożliwia odebranie pałki przez agresora.
Czy każdy rodzaj pałki jest legalny i dostepny bez zezwolenia? Czy tak jak w przypadku paralizatorów, żeby kupić pałkę trzeba mieć skończone 18 lat?
Trzeba mieć skończone 18 lat. Niech Ci rodzice kupią mocny gaz obronny – i niech przekażą go Tobie. To jest prawnie dozwolone.
Natomiast oberwiesz po głowie (policja, sąd) jak użyjesz gazu obronnego niezgodnie z przeznaczeniem.
Gazu obronnego możesz użyć tylko w obronie koniecznej oraz stanie wyższej konieczności przeciwko człowiekowi lub zwierzęciu.
Szukaj u Wujka Google:
– obrona konieczna;
– stan wyższej konieczności.
W świetle ustawy Art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy o broni i amunicji (http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19990530549+2011$03$09&type=3) za broń, na którą należy mieć zezwolenie uważane są „…pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału”…. Każdy może zakupić pałkę teleskopową.
Zainteresowała mnie ta latarka taktyczna. Co jest lepsze, zwykła pałka czy latarka?
Droga Aniu, duża latarka sprawdzi się tam gdzie nie liczy się za bardzo gabaryt, często potrzebujemy światła, ale może się zdarzyć, że będziemy potrzebowali się obronić. Trzymana w samochodzie latarka pomoże nam w razie awarii, i pozwoli poczuć się bezpieczniej w konfliktowej sytuacji na drodze. Jednocześnie nie postawi nas w roli agresora – policjant lub sąd może patrzeć krzywym okiem na wożenie ze sobą tonfy lub trzonka od siekiery – można wnioskować że byliśmy przygotowani na działania agresywne. A tak, to w stresie złapaliśmy „tylko” latarkę. Dodatkowo silny strumień światła w oczy napastnika oślepia go i ogranicza jego możliwość agresji. Doskonale sprawdzi się też dla ochroniarzy nadzorujących obiekty. Niestety do noszenia przy sobie na co dzień lepiej wybrać składaną pałkę i małą latarkę. Będzie po prostu znacznie wygodniej.
Lepszy jest mocny gaz obronny. Tylko jeśli zastosujesz RMG to zatrzymasz napastnika w dystansie.
Jeśli bronisz się latarką (kubotanem) to skoro ty możesz dosięgnąć napastnika to również on Ciebie może trafić. Wygra szybszy i silniejszy.
Troszkę lepiej wygląda sprawa, gdy mamy pałkę teleskopową (porządny parasol, solidna gałąź) – jeśli wiemy co mamy robić to możemy trzymać napastnika na dystans i nie dopuścić do walki w bliskim kontakcie.
Autor tematu zapomniał jeszcze i pałkach gumowych, takich jakich niegdyś używała milicja. Są one dostępne w sprzedaży i też dobrze sprawdzają się w samoobronie. Nie powodują ciężkich obrażeń dzięki czemu nikt nie wyskoczy z bzdurami typu „przekroczenie granic obrony koniecznej”. Jednak uderzenie taką pałą boli dość mocno, dzięki czemu jest skuteczna.
Dobrą obronę stanowią również buty typu glany 🙂
Parę lat temu jak wysiadłam na parkingu z auta, podbiegł do mnie jakiś szmaciarz z zamiarem zabrania torby. Na moje szczęście nie miał żadnego noża. Dostał parę kopów po piszczelach i pokuśtykał tam skąd przybiegł. Ale i tak potem stracha miałam czy gdzieś się nie czai z obstawą.
http://www.blackcatstudio-lodz.pl