Pałki teleskopowe do samoobrony dla kobiet, policji, sportowców i ochroniarzy
Rozboje, bójki, próby kradzieży, gwałtu… Nie ma zamkniętego rejestru zagrożeń życia i zdrowia, w których użycie pałki teleskopowej do samoobrony byłoby usprawiedliwione. Każdy z nas może niespodziewanie znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji, w której tylko obezwładnienie przeciwnika dodatkowym narzędziem do obrony koniecznej może uratować zdrowie i życie.
W każdej miejscowości znajdują się dzielnice mniej lub bardziej zagrożone przez tzw. podejrzany element. Może teraz sobie przypominasz, w jakich okolicznościach taka myśl przebiegła Ci przez głowę. Czy wtedy towarzyszyło Ci jakiekolwiek narzędzie do samoobrony poza własnymi rękami i nogami? Wyobraź sobie w takim razie pałkę teleskopową jako przedłużenie Twojej ręki, które szybko może obezwładnić napastnika kilkoma celnymi uderzeniami lub precyzyjnym chwytem.
W tym wpisie znajdziesz:
- Uliczna ochrona a pałka teleskopowa, czyli dlaczego warto być własnym bodyguardem
- Pałka teleskopowa dla kobiet
- Pałka teleskopowa dla policji i innych służb
- Pałka teleskopowa na trening, czyli pałka dla biegaczy
- Pałki teleskopowe dla ochroniarzy kwalifikowanych i niekwalifikowanych pracowników ochrony
- Najlepsza pałka teleskopowa dla pracownika ochrony
Uliczna ochrona a pałka teleskopowa, czyli dlaczego warto być własnym bodyguardem
Jeżeli umiesz liczyć, licz na siebie. Warto mieć grupę oddanych przyjaciół czy bliską osobę gotową się poświęcić dla Ciebie, ale przecież nie zawsze ktoś może Ci towarzyszyć w drodze do domu po zmroku, wyjściu na nocną zmianę czy powrocie z imprezy. Nie znasz dnia ani godziny, kiedy w dotąd bezpiecznej dla Ciebie okolicy pojawi się zagrożenie.
Noszenie przy sobie pałki teleskopowej nie obniża w żaden sposób Twojego komfortu, a wręcz przeciwnie – z pałką teleskopową do ochrony możesz czuć się pewniej i bezpieczniej. Pewnie wiesz, co znaczy efekt placebo w medycynie.
Można powiedzieć, że noszenie przy sobie pałki teleskopowej do samoobrony daje podobny efekt. Wzrasta Twoja pewność siebie, nie kurczysz się ze strachu w ciemnej uliczce (a przynajmniej nie aż tak bardzo), wiesz, że masz się jak obronić przed potencjalnym napastnikiem. Po prostu czujesz się lepiej.
Dzięki kompaktowym wymiarom i niskiej wadze dołączenie pałki do codziennego ekwipunku jest bardzo łatwe. Złożoną pałkę teleskopową możesz nosić w kieszeni lub specjalnej kaburze (niedużej!) przypinanej do paska, aby czas wydobycia pałki do ochrony i obrony nie przekraczał 3 sekund.
Pałka teleskopowa dla kobiet
Pałki teleskopowe dla kobiet są zazwyczaj nieco lżejsze niż pozostałe pałki teleskopowe w tej kategorii (o ok. 100 g) i nieco krótsze (do 5 cali). Jednak mimo piórkowej wagi i mniejszej długości są tak samo efektywne w samoobronie koniecznej. Nieduże pałki teleskopowe dla kobiet mieszczą się w damskiej torebce czy kieszeni. Ważą zaledwie tyle, co dwie tabliczki dobrej, gorzkiej czekolady. Zmieściłabyś je bez problemu, prawda?
Pałka teleskopowa dla policji i innych służb
Pałki teleskopowe dla policji i innych służb mundurowych są środkami przymusu bezpośredniego. Policjanci dysponują najczęściej pałkami typu tonfa, umożliwiającymi wykonywanie obezwładniających chwytów. Zwykła pałka teleskopowa również pozwala na wykonanie dźwigni, ale poprzeczna rękojeść daje większe możliwości w tym zakresie.
Pałka dla policji jest typem pałki często wybieranym przez służby porządkowe. 360-stopniowa kabura załączona do policyjnej pałki teleskopowej w zestawie zapewnia możliwość pełnego obrotu pałki. Dzięki hartowanej stali pałka jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza jeżeli ma powłokę niklowo-cynkową.
O ile pałka teleskopowa dla kobieta może mieć ok. 40 cm długości, o tyle pałka policyjna będzie znacznie dłuższa i nieco cięższa. 26-calowa pałka dla służb porządkowych oferuje aż 67 cm długości po rozłożeniu. Gwarantuje utrzymanie bezpiecznej odległości od agresora.
Pałka teleskopowa na trening, czyli pałka dla biegaczy
Niekiedy plan dnia uniemożliwia wykonanie treningu wcześniej niż po zmroku. O ile latem możemy trenować na dworze bez ciarek na plecach do późnego wieczoru, o tyle jesienią i zimą o wiele szybciej zapada zmrok i trening nawet od razu po pracy może odbywać się po zachodzie słońca.
Pałka teleskopowa dla biegaczy jest idealnym rozwiązaniem dla aktywnych osób, także dla rowerzystów. Antypoślizgowa guma zapewnia mocny chwyt, a dołączona kabura i mocowanie do paska umożliwia transportowanie pałki w pozycji pionowej, złożonej oraz rozłożonej. Opcjonalnie pałkę teleskopową dla aktywnych można schować także do saszetki zakładanej na biodra albo nosić w kieszonce sportowej kurtki.
Pałki teleskopowe dla ochroniarzy kwalifikowanych i niekwalifikowanych pracowników ochrony
Czy ochroniarz może używać pałki teleskopowej?
Zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o ochronie mienia i osób, który odnosi się do katalogu środków przymusu bezpośredniego, znajdującego się z kolei w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, pałka służbowa jest jednym ze środków przymusu bezpośredniego, który może być stosowany przez kwalifikowanego ochroniarza. Istnieje kilka praktyk niedozwolonych w zakresie używania pałki służbowej, których musi unikać kwalifikowany pracownik ochrony.
- Służbowa pałka teleskopowa ochroniarza nie może służyć do przełamywania biernego oporu i przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do autoagresji.
- Pałką służbową ochroniarz nie może zadawać uderzeń i pchnięć w szyję, brzuch, głowę i inne wrażliwe części ciała, zwłaszcza nieumięśnione. Wyjątkiem są tylko sytuacje, w których dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia.
- W innych przypadkach pałka służbowa dla ochroniarza powinna być używana tylko do obezwładnienia osoby przez zadanie jej bólu fizycznego czy przyblokowanie kończyn.
- Ochroniarz nie może użyć pałki teleskopowej w stosunku do osób, wobec których użyto kajdanek, kaftanu bezpieczeństwa, pasu obezwładniającego bądź siatki obezwładniającej.
- Pałka teleskopowa ochroniarza nie może zostać też użyta wobec osoby, która została już potraktowana paralizatorem. W takiej sytuacji z pomocą pałki można użyć wobec agresora tylko dźwigni transportowej.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku niekwalifikowanego pracownika ochrony, który nie może używać i wykorzystywać środków przymusu bezpośredniego, ale może nosić przy sobie prywatną pałkę teleskopową jako osoba cywilna.
Nie odmawia się mu prawa do obrony koniecznej. Pamiętajmy, że w przypadku, w którym prawo jasno niczego nie zabrania, jest to dozwolone, ale owa wolność ma swoje granice. W innym wypadku dobro innych ludzi nie byłoby przestrzegane. Użycie prywatnej pałki teleskopowej w pracy przez pracownika ochrony w obronie koniecznej czy stanie wyższej konieczności jest regulowane i interpretowane indywidualnie.
Najlepsza pałka teleskopowa dla pracownika ochrony
Wybór należy do pracownika ochrony czy firmy go zatrudniającej, wyposażającej kwalifikowanych ochroniarzy w środki przymusu bezpośredniego. Pracownicy ochrony mogą używać pałek teleskopowych typu tonfa, które posiadają poprzeczną rękojeść i nie są składane jak klasyczne pałki teleskopowe.
Pałka tonfa dla ochroniarza jest znakomita do wykonywania wszelkich chwytów obezwładniających przeciwnika, bowiem zgodnie z wyżej wspomnianą ustawą o środkach przymusu bezpośredniego pracownik ochrony nie może stosować siły fizycznej w technikach ataku, ale mogą używać technik obezwładnienia, transportowych i obrony.
Naprawdę uważacie że taka zwykła kobieta może sobie nosić pałkę w torebce i szybko wyciągnąć ją w razie zagrożenia? Przecież napastnik od razu zauważy że wyciąga coś tak dużego…
Rafale, pałki teleskopowe są „bronią”, której należy umieć używać. Najpierw należy przejść odpowiednie szkolenie. Pałki teleskopowe po złożeniu nie są duże, najmniejsze modele mają 13 cm więc są mniejsze od Smartphonów, czy portfeli.
Rafał- a moim zdaniem pałka do obrony dla kobiet jest ok. Co za różnica, napastnik zauważy pałkę, paralizator, czy gaz… jak się zrobi to szybko i umiejętnie to ma się takie same szanse na obronę.
Czy można gdzieś wypróbować używanie pałki teleskopowej? Np w sklepie, który je sprzedaje? Zastanawiam sie nad zakupem ale boję się, ze nie będzie to odpowiedni sprzet dla mnie. Pozdrawiam.
Tomaszu, jak najbardziej, każdy sprzedawca w sklepach stacjonarnych powinien pokazać wady i zalety używania tego typu sprzętu. Przede wszystkim największy problem to składanie tego typu broni.
Jak ktoś był karany (np za bójkę) to też może używać pałki bez zezwolenia?
Pytanie do ekspertów
Załóżmy ze idę do apteki po lek
nagle atakuje mnie rozjuszony policjant w sposób zagrażający co najmniej mojemu zdrowiu( obojętnie czy w cywilnym ubraniu czy w mundurze szanowny pan policjant)
Mam prawo się bronić? czy tylko skulić i mieć nadzieję ze nie odbierze mi zdrowia lub życia?