Wybór pałki do samoobrony

Wybór pałki do samoobrony

Dobra pałka do samoobrony

Czy znasz swoje możliwości kondycyjne? Jak oceniasz swoją sprawność? Aby wiedzieć, jaka pałka teleskopowa do samoobrony jest najlepsza dla Ciebie, musisz znać swoje możliwości. Zastanów się, czy chcesz przejść profesjonalny kurs, podczas którego nauczysz sie np. zakładania dźwigni. A może wystarczy Ci podstawowy trening w domu czy na podwórku i własny instynkt obronny?

Racjonalny wybór pałki teleskopowej do samoobrony ułatwia nie tylko świadomość własnego potencjału, ale też rzetelna wiedza! Aby nie kupić kota w worku, poświęć chwilę na zdobycie praktycznych informacji o cechach pałki teleskopowej oraz jej budowie. Dla Ciebie zgromadziliśmy je w jednym miejscu!

 

Budowa i rodzaje pałek teleskopowych

Pałka teleskopowa zbudowana jest z czterech części:

 1. rękojeści,
 2. końca rękojeści,
 3. ramienia dwu-segmentowego,
 4. końca ramienia długiego.

Dwu-segmentowe ramię pałki teleskopowej posiada dwie ruchome części, zwane tulejkami, które wysuwają się z siebie przy rozłożeniu pałki. Tulejki są metalowe, zbudowane np. ze stali hartowanej, a cała pałka teleskopowa pokryta jest tworzywem sztucznym. Rękojeść pałki jest pokryta zwykle antyalergiczną, karbowaną otuliną, dzięki czemu użytkownik czuje, że pewnie trzyma w ręku narzędzie do samoobrony.

Ponadto pałka jest zakończona metalową zaślepką, mającą ją chronić przed uszkodzeniami mogącymi powstać w trakcie składania i rozkładania.

Pałka teleskopowa w złożonej wersji ma długość ok. 15-30 cm. Rozłożona – nawet do 70 cm! Im dłuższa jest pałka po rozłożeniu, tym możemy zachować większy dystans między nami a napastnikiem. Niestety będzie też nieco dłuższa przy złożeniu, ale noszenie jej w kaburze lub torebce jest wygodne i komfortowe.

Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, pałki teleskopowe dzielimy na:

 1. sprężynowe – elastyczne z gumowym zakończeniem
 2. sztywne – wykonane najczęściej ze stali
  • hartowane (o zwiększonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne)
  • niehartowane
 

Zalety pałki teleskopowej

Cechy pałki teleskopowej korzystne dla użytkownika to:

 1. Łatwość w otwieraniu. Wystarczy trzymać ją w dłoni i zrobić wymach ręką, bez różnicy, czy w górę, czy w dół i pod jakim kątem (choć zaleca się kąt 45 stopni), aby pałka osiągnęła swoją maksymalną długość.
 2. Uniwersalność. Pałka teleskopowa stanowi przedłużenie ręki człowieka, dzięki czemu jest skutecznym narzędziem obrony bez względu na swoją wagę i długość.
 3. Brak trudności w użytkowaniu. Posługiwanie się pałką teleskopową jest po części instynktowne, ale wymaga także treningu umożliwiającego przekroczenie psychicznego oporu przed uderzeniem kogoś. Oczywiście inaczej będziemy działać w stanie wzburzenia i strachu, kiedy dominuje adrenalina, a inaczej podzczas trenowania, le warto mieć wyćwiczony odruch. Do trenowania najlepiej sprawdziłby się manekin albo worek bokserski. Pamiętaj, aby poćwiczyć rozkładanie pałki zarówno z góry, jak i od dołu, a także uderzenia pod rozmaitymi kątami.

Ciekawostka: Tak prosta i niepozorna pałka potrafi być niebezpiecznym narzędziem w rękach osoby w tym celu wyszkolonej. Nie wszyscy wiedzą, że podobnych pałek używały grupy przestępcze we Lwowie w latach międzywojennych.


Najlepsza pałka teleskopowa

Musisz zastanowić się nad jej przeznaczeniem: przed czym lub przed kim chcesz się nią obronić? Pałka sprężynowa dzięki swojej elastyczności nie powoduje trwałych i poważnych uszkodzeń, nawet jeśli będzie używana z dużą siłą. Jest zatem dobrym narzędziem obrony w sytuacjach mniejszego zagrożenia lub przeciwko agresywnym zwierzętom.

Dużo mocniejsze uderzenia można zadawać sztywnymi pałkami teleskopowymi, zarówno tymi ze stali hartowanej i niehartowanej. Różnica pomiędzy nimi polega jedynie na twardości: przy mocnym uderzeniu pałka niehartowana może się nieco odkształcić, np. wtedy, kiedy napastnik atakuje nas jakimś przedmiotem. Przy wyborze pałki teleskopowej weź pod uwagę nie tylko wszystkie informacje na temat jej budowy, ale określ przeciwnika. Istotne są twoje subiektywne odczucia co do poręczności pałki. Weź do ręki każdy z rodzajów pałki teleskopowej oraz rozkładaj i składaj je, poćwicz uderzenia, wtedy zobaczysz, którą z nich posługujesz się sprawniej.

8 Komentarzy “Wybór pałki do samoobrony

 1. Taka pałka wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Myślę, że agresor bardziej się jej przestraszy niż gazu pieprzowego

  1. Ewczi8, agresor różnie może zareagować na różne rodzaje akcesoriów do samoobrony, ale niezależnie od tego, czy posiadamy pałkę, gaz pieprzowy czy paralizator, jedno z nich powinno ostudzić jego „zapał” lub nawet wywołać odwrót.

  1. Mario, przed zakupem najlepiej jest odbyć odpowiednie szkolenie, na którym zapozna się Pani z wieloma modelami, co ułatwi wybór rozmiaru pałki teleskopowej.

 2. Czy ochroniarz ma prawo zabronić mi wniesienia pałki teleskopowej np na teren festiwalu, koncertu?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Igorze, jak najbardziej może tego zabronić, ponieważ pałka teleskopowa jest uznawana za białą broń. W regulaminie festiwali jest informacja o zakazie wnoszenia broni lub innych metalowych przedmiotów na teren festiwalu.

  1. @Marek, może nie potrafisz jej odpowiednio używać. Oberwanie taką pałką może naprawdę boleć i myślę, że niejednego agresora odstraszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.