Samoobrona przed psem

Samoobrona przed psem

Oznaki agresywnego zachowania psa

Nawet dłuższe utrzymanie kontaktu wzrokowego z przypadkowo napotkanym psem może wywołać u niego niepokój i sprowokować agresywne zachowanie. Zwierzę może chcieć np. bronić swojego terytorium. Jak rozpoznać, że pies szykuje się do ataku? Zobacz, jakie zachowanie psa może być ostrzeżeniem i sygnałem do przygotowania do użycia gazu pieprzowego na psy lub ultradźwiękowego odstraszacza psów.


Dźwięki

Niska tonacja oznacza zazwyczaj groźbę, gniew lub agresję. Można to przetłumaczyć mniej więcej tak: „Trzymaj się z daleka, nie podchodź, bo zaatakuję”. Im dłużej zwierzę używa określonego dźwięku, tym większe prawdopodobieństwo, że używa go celowo. Długie warczenie oznacza gotowość do ataku, a krótkie powarkiwanie jest zazwyczaj efektem strachu, które ma odstraszyć potencjalnego przeciwnika psa. Chociaż natychmiastowa ucieczka i zniknięcie z oczu psu wydaje się dobrym wyjściem, wcale takie nie jest. Jeżeli pies powarkuje, ale nie rusza się z miejsca, a Ty czujesz, że coraz bardziej panikujesz, możesz spróbować się wycofać z pola widzenia psa – ale bardzo powoli. Krok za krokiem, cofając się przodem do zwierzęcia, nie patrząc mu w oczy.

Warczenie psa w szczegółach

Warczenie ma za zadanie poinformować innego osobnika o swoim stosunku do danej sytuacji. Ma to na celu trzymanie innych zwierząt lub ludzi w odpowiedniej odległości.

  • Ciche, wydobywające się z piersi, w niskiej tonacji – „Zachowaj dystans, nie podchodź” – dźwięki te oznaczają groźbę, po której może nastąpić atak,
  • Ciche dźwięki wydobywające się z pyska, o wyższej tonacji – oznacza to niska pewność siebie zwierzęcia oraz obniżona chęć do ataku,
  • Niskie dźwięki (warczące szczekanie) – jest to ostrzeżenie dla innego osobnika oraz zawiadomienie reszty stada, że potrzebna będzie pomoc,
  • Odsłonięte wargi (zamknięty pysk) – zwierze jest rozdrażnione,
  • Odsłonięte wargi (otwarty pysk) – pies może nas zaatakować.

Uszy

Zaniepokojony i przestraszony pies będzie miał skierowanie uszy do tyłu, przylegające do czaszki, a asertywny i pewny siebie będzie miał uszy wysunięte do przodu. Gdy psu drgają uszy, oznacza to, że pies jest niezdecydowany, może się bać.

Oczy

Wpatrywanie się prosto w oczy oznacza dominację nad psem. Mówimy w ten sposób „Ja jestem tutaj szefem, musisz mnie słuchać, inaczej pożałujesz”. Jeśli pies jest uległy, odwróci głowę i będzie unikać kontaktu wzrokowego. Będzie to oznaczało, że woli uniknąć starcia, uznaje naszą dominację. Jeśli pies jest dominatorem, odczyta ten znak jako chęć do walki i prowokację. Może wtedy zaatakować, dlatego jeżeli po chwili utrzymywania kontaktu wzrokowego pies nie przestaje warczeć lub szczekać, lepiej odwrócić wzrok.

Mruganie oznacza zaakceptowanie dominacji człowieka lub innego psa, ale zwierzę nie będzie całkowicie podporządkowane.

Kształt ogona i ruchy nim wykonywane

Ogon to dobre źródło wiedzy o nastroju psa oraz zamiarach zwierzęcia. Jeśli chcemy wiedzieć, czy powinniśmy się obawiać warczącego psa, w pierwszej kolejności powinniśmy swoją uwagę poświęcić tej części ciała.

  • Nastroszony – chęć ataku, przyjęcie wyzwania, oznaka agresji,
  • W kształcie litery S (pojawia się podczas ataku) – agresywny sygnał,
  • Skrzywiony koniec ogona – pies nie zaatakuje, ale gdy wyczuje zagrożenie, będzie się bronić.

Szybkie machanie ogonem oznacza podekscytowanie lub napięcie. Im bardziej pies będzie machał ogonem, tym większe będzie nasilenie emocji. Im wyżej ogon psa jest uniesiony, tym pewniej zwierzę się czuje, nie uważa siebie za zagrożone. Jeżeli ogon jest zaś w pozycji stojącej i sztywnej, skupiamy zainteresowanie psa. Jest nas ciekawy, ale utrzymuje jednocześnie czujność. Nie jest powiedziane, że nie może zaatakować.

Mowa psiego ciała

W świecie zwierząt im bardziej dominujący i agresywny jest osobnik, tym większy stara się być. Sztywne łapy, wolny chód oraz stabilna postawa mówią o tym, że pies uważa się za najważniejszego. Jeśli ktoś ma wątpliwości, chętnie mu to udowodni.

Łapy przy sobie i ciało wysunięte do przodu oznacza brak akceptacji dla czyjejś dominacji. Jest to rzucenie wyzwania. Gdy przeciwnik podejmie walkę, pies nie zawaha się zaatakować.

Sierść zjeżona na karku i pomiędzy łopatkami – zaniepokojenie obecną sytuacją. Sierść zjeżona wzdłuż pleców – sygnał do ataku, pies użyje zębów do ataku.

4 Komentarzy “Samoobrona przed psem

  1. Jak pierwszy raz usłyszałem o gazach pieprzowych na psy, to trochę wydało mi się to dziwne. Mnie nigdy nie spotkało żadne zagrożenie ze strony agresywnego, a tym bardziej wściekłego psa… Wydawało mi się to niepotrzebnym gadżetem, może przydatnym dla hycli, o ile w ogóle istnieją jeszcze.. A tzw. dresy też nie mają już pitbuli… Ale zmieniłem zdanie. Byłem w Bukareszcie, w Rumunii. Słyszałem od znajomych zakochanych w tym kraju, mi też podobał, że mają tam problem z bezpańskimi psami, chociaż nie taki jak kiedyś. Ale jest, przekonałem się na własnej skórze niestety.. Dwa psy mnie zaatakowały, jak mijałem jakieś śmietniki… Serio, żałowałem, że nie mam gazu. ani niczego. Trudno było się obronić, spodnie poszarpane, noga cała, ale trochę krwi było… Ktoś pewnie zaraz powie, że Rumunia itd. wiadomo Trzeci Świat… No dobra, może dzielnica nie była jakaś prestiżowa (to była Primesti – tak to się chyba pisze), ale jednak to jest problem i warto coś mieć..

  2. Fajnie rozpisane to warczenie psa. Rozpoznaję teraz takie zachowania u mojego pieska (jest malutki i bardzo wredny). ale na pewno nie użyję na niego gazu 😉

  3. Mam takie pytanie ? Bo kiedyś kolega mi opowiadał jak grożny pies na niego warczał i on zszedł z roweru i w tym momencie rzucił się na niego ten pies .Rzucił rowerem w niego , ale go nei trafił ale zwierzak uciekł. Czy miał prawo tak się bronić ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.