Agresywne rasy psów

Rottweiler

Agresywne psy

wzbudzają w Tobie lęk? Ten poradnik nie gryzie… w przeciwieństwie do Potwornej Księgi Potworów, której Rubeus Hagrid wymagał na swoich lekcjach Opieki nad magicznymi stworzeniami. O ile agresywnego psa nie ułaskawisz jak tej zębatej księgi pogłaskaniem, o tyle nasz prosty poradnik odpowie Ci na pytanie, jak wygrać spotkanie z agresywnym zwierzęciem, obali mity, w które wierzyłaś/-eś i zaskoczy historią powstania i walk ras agresywnych psów. Jak wiele „zawdzięczają” one ludziom!

W tym artykule znajdziesz:
 

Zanim dowiesz się:

 • co mają wspólne agresywne psy z bykami,
 • które niebezpieczne psy zaczynały karierę w rzymskich legionach,
 • jaka groźna rasa psów nieomalże wymarła w Japonii,
 • jaka rasa psów niebezpiecznych miała swoje 5 minut w podboju Nowego Świata,

zerknijmy na kilkanaście sekund do stanu prawnego. Psy rasy agresywnej w Polsce podaje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 w sprawie wykazu psów uznawanych za agresywne. Zgodę na prowadzenie hodowli czy utrzymanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia organu właściwej gminy.

Ale skąd wzięły się agresywne rasy psów?

Okazuje się, że w przeważającej części stały się zabawką w rękach ludzi spragnionych adrenaliny z hazardowej i krwawej rozrywki, jaką były walki zwierząt.


Groźne psy – rasa, która miała zastąpić byki

American Bulldog

Wśród agresywnych ras psów znajduje się amerykański pit bull terier, który ponoć powstał w wyniku skrzyżowania buldoga z terrierem. Nowa rasa psów miała posiadać zespół idealnych cech: odporność na ból buldoga i szybkość terriera, aby… nadawać się do walk na ringu, kiedy w 1835 roku w Anglii zostały zakazane walki byków. Od byków zresztą pochodzi nazwa buldoga (ang. bulldog, bull – byk), którego wysunięta szczęka miała pomagać w sprawniejszym… chwytaniu i trzymaniu zwierząt i ludzi. Zabolało w wyobraźni?

Jednak alternatywna historia głosi, że amerykańskiego pit bulla teriera myli się z powstaniem angielskiego bullteriera. Powstanie pierwszej rasy miało nie zostać nigdy dokładnie udokumentowane, bowiem każdy hodowca wystawiający psy do walki, jak maestro kuchni, nie chciał ujawniać swojej receptury na sukces.

Przeczytaj: 50 zł mandatu za pogryzienie przez pit bulla

Wspomniany buldog amerykański ma również ma swoje korzenie na arenach walk zwierzęcych: byków i niedźwiedzi. Jego zadaniem było ich szczucie, podjudzanie do walki (wątpimy, że zdołałby obronić Leonardo di Caprio).

Przeczytaj: buldogi amerykańskie nieomalże zagryzły właściciela na spacerze

Co powstanie ze skrzyżowania psa gończego z groźnym psem bojowym z Cordoby?

Dog argentyński

Argentyński lekarz Martinez przez lata prowadził krzyżówki na bazie walecznych psów z Cordoby. Co prawda Martinez chciał stworzyć psa idealnego do polowań na grubą zwierzynę (do tej pory jest wykorzystywany do polowań na pumy i pekari) i chociaż obecnie dogi argentyńskie pomagają przestrzegać prawa policji i straży granicznej, są też po ciemnej stronie barykady. Na krwawych ringach.

Przeczytaj: dziecko zbliżyło się do legowiska doga argentyńskiego i zostało ranne

Ca de bou, czyli niebezpieczny pies na byki ze średniowiecza, który lubi dzieci?

Agresywne psy

Mowa o dogu z Majorki, zaliczanym do grupy molosów (dużych i silnie umięśnionych psów), które zaś nazwę wzięły od greckiego plemienia Mollosów. Historia ca de bou sięga XIII-XVI wieku, kiedy dominowały dalekomorskie wyprawy, podczas których relaksowano się w portowych zakątkach, obserwując śmiertelne walki gospodarzy (hiszpańskich psów ca de bestiar) i gości (buldogów angielskich, które wpadły w odwiedziny).

Nie poprzestano na interakcjach tych psów na ringu. Skrzyżowano je ze sobą – i tak powstała rasa idealna do szczucia byków. Co ciekawe, znawcy psów twierdzą, że współczesne ca de bou… bardzo lubią dzieci i uwielbia współpracę z ludźmi. Bestia na ringu, potulny baranek w domu?

Kanaryjski stróż bydła i psy podbijające kontynenty

Agresywne psy

Dog kanaryjski, czyli perro de presa canario, ma swoje początki u ludu Guanchów zamieszkującego Wyspy Kanaryjskie przed podbojem Hiszpanów. Ci zaś do podboju nowych lądów wykorz ystywali psy bojowe, którym Guanchowie… nie mogli się oprzeć, delikatnie mówiąc. Hiszpańskie psy zasymilowały się z miejscowymi, tworząc nową rasę i spychając tym samym perro de presa w niepamięć.

Dopiero w latach 70. XX wieku przypomniano sobie o psach Guanchów i zaczęto je krzyżować z innymi rasami, aby uzyskać jak największą pulę genetyczną.

Dogi kanaryjskie mają skłonność do agresji, ale z drugiej strony uznaje się je za wymarzonych opiekunów rodziny, bez zastanowienia broniących ich w sytuacji zagrożenia.

…bo ja jestem pies pracujący – żadnej pracy się nie boję

Rottweiler

Rottweilery jako psy pracujące nie mają co prawda tak różnorodnych ról zawodowych jak Irena Kwiatkowska, grająca rolę Kobiety Pracującej w serialu Czterdziestolatek, ale w swojej karierze przeszły długą drogę. Zaczynały od strzeżenia obozów rzymskich w Germanii i ciągnięcia zaprzęgów z żywnością i amunicją, aby później pracować jako psy rzeźnickie, pasterskie i obronne. Od 1910 roku rottweilery oficjalnie są psami policyjnymi.

Ich profil zawodowy miał znaczny wpływ na rozwój ciała. Rottweilery były bardzo smukłymi psami, ale przez wiele lat kolejne pokolenia tych agresywnych psów nabierały na masie, stając się coraz silniejsze… więc ludzi wykorzystywali je do coraz cięższych prac.

Rottweilery mają skłonność do dominacji i są uprzedzone wobec intruzów. Można powiedzieć, że robią masę – podobnie jak trenującym ludziom, tym psom podaje się białko po znacznym wysiłku fizycznym.

Przeczytaj: agresywny rottweiler zagryzł dziewczynkę

Wróg kojotów, wilków i niedźwiedzi

Turkish Akbash

Akbash dog został wyhodowany w Turcji jako pies pasterski, jednak nie znamy jego dokładnych korzeni. Wiemy, że był obecny na tym terytorium w czasach, w których w Azji Mniejszej tworzono kolonie greckie.

Ten agresywny pies ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Jest typowym psem stróżująco-obronnym, który jest uprzedzony w stosunku do intruzów i może być bardzo łatwo przez nich sprowokowany do ataku.

 W Japonii agresywne psy prawie wymarły

Agresywne psy

Kiedy rottweilery rozwijały swoją karierę, inna rasa była bliska jej zakończenia. W 1910 roku zakazano walk tosa inu, gdyż ta agresywna rasa psów prawie zeszła z tego świata!

Tosa inu może być wychowywany jako pies domowy, ale tylko w odpowiednich rękach. Od małego trzeba kształcić w nich łagodność i opiekuńcze podejście do rodziny, prowokowanie ich do agresywnych zachowań jest przejawem lekkomyślności.

Obecnie w Japonii walki psów są legalne, jednak nie są starciami na życie i śmierć. To, co np. w Polsce uznaje się za niehumanitarne podejście do zwierząt, tam jest traktowane jako dziedzictwo narodowe. Co kraj, to obyczaj.

Interesujący jest fakt, że do krzyżowania tosa inu z rasami bojowymi zainspirowała Japończyków… zazdrość o groźne psy bojowe z Europy, które były większe od japońskiej rasy.

Tajemnicze psy do pilnowania owiec

Anatolian

Podobnie jak akbash dog, anatolian to agresywna rasa psów wyhodowana w Turcji do pilnowania owiec. Wywodzą się od wspominanych molosów, jednak nie wiadomo, jakie są dokładne korzenie ich pochodzenia.

U anatolianów wykształcił się bardzo silny instynkt terytorialny, gdyż pilnowały nie tylko owiec przed wilkami, ale także domostw przed złodziejami. W takich wypadkach prawo Hammurabiego mogło nawet znaleźć odzwierciedlenie w praktyce…

       

Cztery łapy na Murze Berlińskim

Owczarek kaukaski

Po rozebraniu Muru Berlińskiego kilka tysięcy owczarków kaukaskich musiało znaleźć nowe domy na terenie Niemiec i Polski. W swojej karierze zawodowej podróżowały: wyhodowane na Kaukazie w celu pilnowania bezbronnych owiec, wstąpiły do wojska i milicji podczas zimnej wojny, aby następnie przenieść się do Niemiec Wschodnich, gdzie patrolowały granic.

Owczarki kaukaskie nie przepadają za miejską dżunglą. Wymagają twardej ręki, bo jeżeli nie są wychowywane przez stanowczego właściciela, mogą stać się bardzo agresywne i zacząć okazywać swoją dominację.

Przeczytaj: kara więzienia dla właściciela owczarka kaukaskiego szalejącego na ulicy?

Kiedy radzieccy kynolodzy dostają do rąk zdobycze wojenne…

Moskiewski pies stróżujący

Pies moskiewski stróżujący swoje powstanie zawdzięcza Armii Radzieckiej. Wówczas psy uznawano za zdobycze wojenne, a radzieckie władze chciały stworzyć własną rasę agresywnych psów na potrzeby wojska i milicji. Kynolodzy i genetycy rozpoczęli eksperymenty. Byli bezlitośni wobec najsłabszych osobników. Pies moskiewski stróżujący powstał w wyniku krzyżowania owczarka kaukaskiego, bernardyna i kilku innych ras. Krzyżówek genetycznych zaprzestano dopiero w 1985 roku. Moskiewskie stróżujące nie mają wysokiego progu tolerancji dla obcych. Nie cierpią ich, a sprowokowane – muszą wygrać, dlatego biada temu, kto nieostrożnie sprowokuje tego agresywnego psa.

Jaki jest najgroźniejszy pies świata?

Pit Bull Terrier

W obiegu krąży wiele opinii, jakoby psy rasy pit bull i rottweiler były najgroźniejszymi psami na świecie jako najbardziej agresywne i niebezpieczne. Jak się okazuje, nie bez powodu te psy wzbudzają u niektórych nogi jak z galarety! W rozmaitych rankingach i statystykach pierwsze miejsca niechlubnie zdobywają właśnie te rasy agresywnych psów.

Jak mówią podane źródła, w latach 1993-1996 rottweilery były odpowiedzialne za połowę śmierci spowodowanych przez psie ugryzienia w Stanach Zjednoczonych. Spróbujmy sobie wyobrazić siłę, z jaką gryzie rottweiler: to nacisk między 1,180 a 1,460 niutonów.

Badania z 1991 roku mówią, że 94% przypadków pogryzionych dzieci przez pit bulle nie było sprowokowanych przez maluchy, przy czym ta średnia w przypadku innych ras jest o 51% niższa.

Oczywiście nie wszystkie pogryzienia są rejestrowane, ale wśród tych opisanych w latach 2001-2005 przez szpital dziecięcy w Filadelfii za ponad połowę odpowiadały pit bulle (jeśli rasa została zidentyfikowana).

Jednak najgroźniejszy pies to ten, którego niewłaściwie wytrenuje człowiek.


Kiedy zaczęto hodować psy do walk i zabijania?

W XIII wieku pies do obrony portu kosztował więcej niż zapas zboża na kilka miesięcy. Wtedy ludzie też nie lubili kupować kota w worku, dlatego sprawdzali wytrzymałość psów, każąc im walczyć ze sobą. Starożytni Rzymianie, szkolący te czworonogi do potyczek wojennych, organizowali też pokazy walk z udziałem psów, szczując nimi nawet lwy i słonie!\

Mimo że Egipcjanie są przez nas kojarzeni z ubóstwianiem kotów, znali oni wcześniej niż Rzymianie psy bojowe, podobnie jak Asyryjczycy i Babilończycy. Jednak dopiero Gallowie faktycznie zadbali o agresywne psy do walki, wyposażając je w psią zbroję i kolczastą obrożę. Taki pies nie przypominał potulnego Idefixa z przygód Asterixa i Obelixa…

Wymieniane walki psów z bykami nie tyle nie były zakazane prawne, a nawet zostały uznane za… zabawę ludową w XIV wieku! XIX-wieczne areny nosiły nazwę pit w języku angielskim. Jeśli dodamy do tego słowo byk po angielsku (bull), otrzymamy nazwę wspominanej agresywnej rasy psa.

Walki agresywnych psów online

W USA została stworzona aplikacja KG Dogfighting, która umożliwia wirtualne trenowanie agresywnych ras psów do walk, czyli psi wrestling online. To drugie podejście twórców po usunięciu oryginalnej gry Dog Wars ze sklepu z aplikacjami na Androida również skończyło się klęską. Twórcy gry na swoją obronę twierdzili, że użytkownicy aplikacji potrafią odróżnić grę od rzeczywistości. Jednak obrońcy praw zwierząt nie przyjęli do wiadomości tych gorących zapewnień…

Wśród gier online z kolei znajdziemy Mutant Fighting Cup, polegającą na mutowaniu (nie)groźnych psów w celu robienia z nich coraz lepszych wojowników. Wspaniała, edukacyjna gra dla dzieci po szkole.


Rasy psów niebezpiecznych – jak się obronić?

Nie tylko warto posiadać przy sobie gaz na psy czy odstraszacz psów, ale trzeba też wiedzieć, co robić, kiedy zwyczajnie zapomnimy środka do samoobrony przed agresywnymi psami z domu.

 • Nie patrz agresywnemu psu prosto w oczy. O ile wśród ludzi jest to oznaką szczerości i zaufania, o tyle utrzymywanie kontaktu z agresywnym psem wyzywa go na pojedynek.
 • Nie uciekaj w panice. Nic tak bardziej nie ucieszy zwierzęcia, u którego w try miga uaktywni się instynkt polowania na ofiarę na widok odbiegającego obiektu. Z przyjemnością skoczy na Ciebie od tyłu i Cię przewróci, a jeżeli będzie cwany, zatopi zęby w odpowiednim miejscu, wywołując u Ciebie krwotok.
 • Lepiej ustaw się bokiem (na lekko rozszerzonych nogach) do agresywnego psa i zacznij powoli się wycofywać, osłaniając się kurtką owiniętą wokół ramienia czy plecakiem.
 • Przybierz pozycję żółwia. Nie pozostaje Ci nic innego, kiedy w okolic nie ma nawet jednego drzewa, aby móc wcielić się w zwinną wiewiórkę. Uklęknij, oprzyj się na piętach, przyciągnij mocno brzuch do kolan i połóż splecione dłonie na kark oraz uszy.
 • Starcie czworonóg kontra jednoślad może się udać, jeżeli z roweru zrobisz swój mur, przez który pies nie będzie mógł się przedostać. Przeczytaj poradnik dla rowerzystów, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jednak co robić, kiedy nasz pies został zaatakowany przez agresywnego psa lub sam sprowokował starcie?

Gdzie dwóch psów się bije, tam człowiek… robi taczkę?

Na pewno nie tak, jak Rosjanie próbowali pokonać agresywnego psa.. Pamiętasz, jak na szkolnych zajęciach WF-u kazano się dobierać w pary i łapać za nogi swojego towarzysza, którego zadaniem była wędrówka na rękach? Filmik z Rosjanami pokazuje, jak nie należy wcielać w życie tzw. metody taczki, zalecanej do rozdzielania gryzących się psów przez dwie osoby, jeżeli na horyzoncie nie widać zakończenia psiej bójki.

Nogi psa powinny być rozciągnięte maksymalnie na boki na tyle, aby nie wyrządzić mu krzywdy, a jednocześnie zachwiać jego równowagą i unieruchomić go. Pies w pozycji taczki nie powinien móc się odwrócić i ugryźć trzymającej go osoby. Psy można wypuścić, kiedy będą już znacznie od siebie oddalone i nieco się już uspokoją. Uważaj tylko, aby zwierzę nie przeniosło swojej agresji na Ciebie…

Metodę na taczkę możesz zastosować także przy użyciu smyczy, jednak jest wtedy bardziej ryzykowna. Smycz przeciągasz pod tylnymi nogami psa i odciągasz go, jednak wtedy masz nad nim o wiele mniejszą kontrolę.

Na pewno nie próbuj rozdzielić psów gołymi rękami, jeżeli życie Ci miłe, tym bardziej sięgając dłonią bardzo blisko ich rozwartych pysków…


Rasy niebezpieczne psów – najczęściej powielane mity o groźnych psach

10 mitów na temat agresywnych psów można znaleźć na blogu Izzy na tropie. Z jakimi my spotkaliśmy się najczęściej?

 • Ale on nie gryzie. Każdy pies może ugryźć. Kiedy słyszy się to zdanie z ust właścicieli psów zdecydowanie nie zamierzających się do nas przytulić, ma się ochotę zapytać, czy aby ten pies nie ma zębów.
 • Tylko pitbull jest z natury agresywny i nie powinno się go trzymać w domu. Niektóre rasy psów mają silne predyspozycje to bycia agresywnymi, zwłaszcza jeżeli są nieprawidłowo wychowywane i nieodpowiednio traktowane przez właścicieli. Każdy pies może stać się agresywnym i niebezpiecznym, jeśli trafi w złe ręce.
 • Psy posiadające czarne podniebienie są agresywne. Kolor podniebienia w żaden sposób nie wpływa na agresję u psa. To stereotyp powielany bez zastanowienia jak te, które mówią o determinujących charaktery kolorach włosów u ludzi.
 • Po przygarnięciu starszego psa rasy agresywnej zwierzę nigdy się nie dostosuje do nowego właściciela. Każdego psa można oswoić z nowym otoczeniem i ludźmi bez względu na wiek. Do psa starszego trzeba podejść z odpowiednią cierpliwością. Dorosłe psy również się uczą, aczkolwiek wolniej niż szczeniaki, mają bowiem swoje przyzwyczajenia, na które – podobnie zresztą jak u dorosłych ludzi – trudniej wpłynąć niż u młodych.

Powiązane wpisy:
Odstraszacze na psy
Odstraszacze na psy
Gdzie kupić gaz pieprzowy?
Gdzie kupić gaz pieprzowy?

6 Komentarzy “Agresywne rasy psów

 1. Ciekawy artykuł. Trzeba umieć wychować psa tak, żeby nie był agresywny. Niestety nie każdy właściciel przywiązuje do tego uwagę….

  1. Niestety, ale masz rację Agato. Wielu właścicieli bagatelizuje sprawę wychowania psa. Często też pozwalają oni zwierzakom na swawolne bieganie po osiedlach, czy też zostawiają duże psy bez uwięzi pod sklepem. Jedyne co można w takiej sytuacji zrobić, to zwrócić uwagę takiej osobie i mieć nadzieję, że przemyśli swoje działania i skutki jakie mogą one przynieść.

 2. To, czy pies jest groźny, nie zależy od jego rasy, tylko od tego jak jest wychowany. Przykre, że niektórzy wciąż wierzą, że to rasa determinuje charakter.

  1. Są pewne rasy psów, które są bardziej agresywne ze względu na zbyt dużą ingerencję ludzi w geny. Natomiast oczywistym jest, że to właściciel ma największy wpływ na swojego pupila.

 3. Pan/Pani Ekspert… jak dużego psa się zostawi albo puści to tragedia, a wszystkie małe mogą biegać i prowokować. Ludzie zastanówcie się… ŻADEN pies nie powinien zostawać bez kontroli właściciela. Mam psa rasy olbrzymiej od szczenięcia wyciszałam jeśli wykazywała agresję obecnie jest spokojnym cielęciem niestety inne psy ją prowokują wiecznym jazgotem wszystkie małe włochate szczury bez krzty kultury, a jak takiemu zwrócisz uwagę żeby zabrał agresora to Cię wyśmieją bo jak mały piesek agresywny, no szlag człowieka trafia! I jeszcze tu poparcie tej idiotycznej teorii od „Eksperta”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.