Rodzaje gazów pieprzowych na agresywne psy

Rodzaje gazów pieprzowych na psy

Jaki gaz na psy?

W internecie możemy znaleźć wiele rodzajów gazów na psy. Chociaż ich opakowania mogą wyglądać bardzo podobnie, różnią się od siebie sposobem rozpylania drażniącej substancji. Najpopularniejszym rodzajem dostępnym na polskim rynku są gazy stożkowe na psy, czyli gazy pieprzowe w formie aerozolu, rozpylające substancję jako chmurę/mgłę. Można pomyśleć, że skoro na ludzi dobry jest gaz pieprzowy w formie żelu lub piany, którym celuje się precyzyjnie w twarz agresora, to dlaczego większość gazów na psy jest w postaci aerozolu?

Taka sytuacja nie jest przypadkowa, ponieważ trzeba mieć na uwadze to, że atak agresywnego zwierzaka różni się od starcia z człowiekiem. Pierwszą ważną rzeczą jest różnica w wysokości/wielkości człowieka i psa. Trudniej jest wycelować cienkim strumieniem bezpośrednio w pysk psa, zwłaszcza jeśli przemieszcza się z duża prędkością. I tutaj się na chwilkę zatrzymamy, ponieważ szybkość też jest istotna podczas samoobrony.

Gaz pieprzowy w aerozolu

Pies szybciej do nas podbiegnie niż człowiek i z reguły nie będziemy mieli dużo czasu na precyzyjne wycelowanie. Gaz pieprzowy w aerozolu, który rozprasza się w powietrzu, pozwala psikać na większy obszar niż żel lub piana. Pies wbiegając w chmurę gazu przyjmie większą dawkę kapsaicyny niż w przypadku cienkiego strumienia lub piany. Tym bardziej, jeżeli nasz strzał z gazu strumieniowego lub żelowego nie będzie celny.

Aerozol ma jeszcze jedną zaletę: szybciej dostanie się do dróg oddechowych agresywnego psa niż bardziej skoncentrowany żel. W efekcie kapsaicyna zacznie działać szybciej i w ten sposób uniknięcie szans na pogryzienie będzie większe.

Niektórzy mogą powiedzieć, że gazy w aerozolach są nieskuteczne podczas złych warunków pogodowych. Oczywiście silny wiatr, deszcz czy śnieg mogą wpłynąć na zasięg gazu i skuteczność rozproszonej w powietrzu, drażniącej chmury, jednak w przypadku ataku agresywnego psa nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Dlaczego? Podczas ataku pies  może bardzo szybko dobiec do nas i zasięg zmniejszy się do minimum, dlatego warunki pogodowe nie muszą absolutnie przeszkodzić w odpieraniu ataku czworonoga. Najważniejsza będzie nasza szybka reakcja.

Gaz strumieniowy na psy

Jednym ze strumieniowych gazów jest gaz Epa na psy. Ma zasięg do 2,5-3 metrów i pozwala wykonać 10 strzałów w kierunku agresywnego zwierzęcia. Jaka jest zaleta gazu strumieniowego na psa? W sytuacji, w której agresywny pies zatrzyma się w pewnej odległości od nas, będziemy mogli go dosięgnąć precyzyjnym strzałem w pysk. Może to mieć silniejszy skutek w porównaniu do gazu-aerozolu, rozpylającego substancję w powietrzu. Plusem gazów strumieniowych na psy jest mała podatność na warunki atmosferyczne. Jeżeli pies znajduje się od nas nieco dalej, a atak nastąpił w deszczowy, wietrzny dzień, mamy większą szansę na to, że substancja dosięgnie celu.

Pojemniki z gazami na psy również mogą posiadać zabezpieczenia, które zapobiegają przypadkowemu uruchomieniu się gazu.

7 Komentarzy “Rodzaje gazów pieprzowych na agresywne psy

  1. A jaką ważność ma taki gaz na psy? Planuję zakup gazu w najbliższym czasie, ale co gdybym nie miała okazji go wykorzystać przez rok, muszę go wymienić?

    1. Ewo, istnieje ryzyko, że dany gaz z przekroczonym terminem ważności nie będzie tak samo skuteczny, nie tylko ze względu na stężenie substancji drażniącej, ale też działanie samego aerozolu. Warto przeprowadzić na dworze tzw. test ciśnienia, aby zobaczyć, czy substancja wystrzelona w formie strumienia nie słabnie i czy nie ma zmniejszonego zasięgu.

  2. Jak wyglada taka obrona przed psem z uzyciem gazu w swietle prawa? Co jesli okaze sie ze wlasciciel psa ktorego potraktowalam gazem byl gdzies w poblizu i po prostu nie upilnowal psa? Czy bede miala nieprzyjemnosci z tego powodu?

    1. W świetle prawa właściciel jest odpowiedzialny za swojego psa i w jego kwestii leży nadzorowanie pupila. W przypadku niedopilnowania, wszelkie konsekwencje za wyrządzone szkody ponosi właściciel, ale należy pamiętać, że w przypadku, gdy gaz zostanie użyty bezpodstawnie, wtedy może dojść do konfliktu i nieprzyjemności, a nawet oskarżenia z tytułu znęcania się nad zwierzęciem.

  3. A jak wygląda kwestia prawna w takiej sytuacji? Idę z psem na smyczy, luzem podbiega obcy pies (nie znam jego zamiarów ale się boję pogryzienia mojego psa, bo już był w taki sposób pogryziony) i potraktuje tego obcego psa gazem jak już jest bardzo blisko? W teorii prawo, przepisy powinny być po mojej stronie i raczej nie powinno to przekroczyć obrony koniecznej ale nie jestem pewna. I czy jak użyje gazu na obcego psa a mój pies jest obok na smyczy, to czy na mojego psa nie podziała ten gaz? Czy nie ma ryzyka, że jak pies zostanie potraktowany takim gazem, to jeszcze bardziej stanie się agresywny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.