Legalna latarka z paralizatorem

Latarka z paralizatorem

Co to jest latarka z paralizatorem?

Paralizatory to legalne środki do samoobrony dostępne bez zezwolenia. Są łatwe w użyciu i skuteczne. Jednak producenci cały czas szukają coraz to nowszych rozwiązań i ulepszeń dla istniejących już narzędzi. Tak powstało połączenie latarek i paralizatora.

Latarka z paralizatorem to niezwykle skuteczny środek do samoobrony, który zapewni Ci więcej korzyści dzięki wielofunkcyjności i zwiększy poziom Twojego bezpieczeństwa. Przeczytaj, czym charakteryzują się latarki z paralizatorem, jak działają i czy warto w nie zainwestować.

W tym artykule znajdziesz:
 
 

Latarka z paralizatorem bez zezwolenia

Czy takie narzędzie można legalnie kupić w Polsce? Oczywiście, że tak!

Na zakup latarki z paralizatorem nie potrzebujesz żadnego zezwolenia.

Paralizatory są w Polsce łatwo dostępne i legalne, jeśli spełniają pewne wymagania techniczne – inne paralizatory są dostępne bez zezwolenia dla przeciętnego Kowalskiego, a inne – dla Policji, agencji ochrony itp.

 

Latarka z paralizatorem – jak działa?

Latarka z paralizatorem, np. ZAP Enforcer, posiada 6 elektrod wystających z główki latarki. Generują one impuls elektryczny o napięciu 2 000 000 V, jednak natężeniu bezpiecznym dla zdrowej osoby – tyle wystarczy, aby skutecznie obezwładnić nawet dorosłego, silnego mężczyznę i to przez warstwę ubrań, dlatego latarka z paralizatorem będzie skuteczna o każdej porze roku – chociaż producent ZAP Enforcer zaleca, aby nie używać jej podczas deszczu.

  ZAP enforcer latarka z paralizatorem  

Czy latarka z paralizatorem jest legalna?

Pamiętaj, że w sytuacji, kiedy Twoje życie jest zagrożone, masz prawo bronić się siłą – nie musisz obawiać się, że za samo użycie latarki z paralizatorem zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Ważne, żeby nie użyć jej za wcześnie (nie porazić przypadkowego przechodnia, który wcale nie chciał Ci zrobić nic złego, a po prostu szedł za Tobą), a także – nie przesadzić z używaniem paralizatora (np. rażąc jeszcze kilkukrotnie napastnika, kiedy leży już obezwładniony).

Możesz używać legalnych środków do samoobrony, ponieważ ich zadaniem jest przede wszystkim odstraszenie i obezwładnienie napastnika, a nie zadanie mu śmiertelnych obrażeń lub celowe ich zwiększenie jak w przypadku używania kastetu w bójce. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się używać paralizatorów do rażenia dzieci, osób w podeszłym wieku oraz kobiet w ciąży.

W Polsce warunki dostępu do broni oraz określenie legalnych środków do samoobrony reguluje Ustawa o broni i amunicji. Nie ma w niej dosłownej wzmianki o latarkach z wbudowanym paralizatorem, ale art. 11 pkt 7 mówi, że:

Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA.

 

Latarka z paralizatorem – czy jest skuteczna?

Latarka z paralizatorem ZAP enforcerLatarka ZAP Enforcer jest przykładowym modelem, który pomoże wyjaśnić i zrozumieć zasady działania i skuteczność latarek z wbudowanym paralizatorem. ZAP Enforcer generuje napięcie do 2 000 000 V, ale o niskim natężęniu – dzięki temu nie stanowi zagrożenia dla życia osoby potraktowanej takim urządzeniem. Uderzenie powinno trwać przynajmniej 3 sekundy – krótszy czas może okazać się nieskuteczny, zaś dłuższy może negatywnie wpłynąć na zdrowie rażonej osoby. Możesz wykonać kilka 3-sekundowych uderzeń zachowując między nimi kilka lub kilkanaście sekund przerwy. Latarka z paralizatorem ZAP Enforcer pozwala na maksymalnie 5-sekundowe jednorazowe uderzenie – po nim trzeba ponownie nacisnąć przycisk uruchamiający paralizator.

Tyle zdecydowanie wystarczy, żeby obezwładnić napastnika. Skutkiem porażenia jest silny ból, szok i paraliż, który może trwać nawet kilkanaście minut. W tym czasie ofiara ma szansę na ucieczkę i wezwanie pomocy. Zaletą paralizatorów jest działanie przez warstwę ubrań – latarka z paralizatorem ZAP Enforcer ma specjalnie zaostrzone bolce, które zdołają przebić się nawet przez koc.

Zalety latarki z paralizatoremZalety latarki z paralizatorem

Każde urządzenie przeznaczone do samoobrony ma swoje plusy i minusy. Warto przyjrzeć im się z bliska, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego narzędzia.

Jakie są zalety latarki z paralizatorem?

 • Połączenie dwóch funkcji – latarki, która może oświetlić nam drogę, oraz paralizatora służącego do samoobrony.
 • Sama latarka również pełni funkcję narzędzia do samoobrony – przy pomocy mocnego światła lub trybu stroboskopowego, czyli silnie i szybko błyskającego światła możemy chwilowo oślepić napastnika.
 • Jest niezastąpionym środkiem do obrony na wszelkich wycieczkach – na wyjazdach, biwakach czy piknikach często przydaje się latarka, aby oświetlić teren wieczorem lub w nocy. Dzięki urządzeniu z wbudowanym paralizatorem nie musimy martwić się o pakowanie większej ilości narzędzi, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.
 

Wady latarki z paralizatoremWady latarki z paralizatorem

Choć latarka z wbudowanym paralizatorem ma wiele zalet, posiada także kilka wad – jak każde urządzenie. Jakie minusy ma to narzędzie?

 • Odruchem w niebezpiecznej sytuacji może być próba uderzenia napastnika tym, co mamy w ręce – jednak latarka ZAP Enforcer może okazać się za krótka, aby zadać skuteczny cios. W porównaniu z pałką teleskopową różnica długości może wynosić od 20 do nawet 40 cm.
 • Latarkę można nosić w pokrowcu przymocowanym do paska od spodni. Może to być wygodne rozwiązanie w szczególnych okolicznościach, np. podczas długich wędrówek z plecakiem, ale nie sprawdzi się na co dzień – wyobraź sobie, że chodzisz po mieście z niemal 40 centymetrową latarką przypiętą do paska. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie (można jednak kupić minilatarkę z paralizatorem, mierzącą 12 centymetrów).
 

Lepsza latarka z paralizatorem czy paralizator z latarką?

Choć w pierwszym momencie nazwy tych urządzeń wydają się identyczne, znacząco się od siebie różnią. Latarka z paralizatorem to przedstawione w tym artykule narzędzie, którego funkcją jest zarówno oświetlanie terenu, jak i zapewnienie bezpieczeństwa.

Paralizator z latarką – tak jak gaz pieprzowy z latarką – mógłby być głównie narzędziem do samoobrony i przy okazji posiadać wbudowane źródło światła, np. diodę. Takie światło byłoby znacznie słabsze i nie spełniałoby funkcji latarki z paralizatorem. Mogłoby służyć jedynie do oświetlania na bardzo krótką odległość. Prawdopodobnie próby oślepienia napastnika takim światłem z daleka byłyby nieskuteczne. Mógłby ewentualnie odwrócić wzrok, kiedy dioda zaświeciłaby intensywnie blisko jego oczu.

 

3 Komentarzy “Legalna latarka z paralizatorem

 1. Super taki sprzęt jest na jakieś wyjazdy, pod namiot… Masz i coś do obrony i latarkę która jest niezbędna na takich wakacjach…

  1. Piotrze,

   Nie, nie musisz. Czasem sprzedawca może jednak poprosić o okazanie dowodu osobistego celem weryfikacji wieku, tak jak przy zakupie alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.