Czy mogę bronić się kastetem?

Kastety - Czy kastet jest legalny?

Co to jest kastet?

Kastet to broń obuchowa używana w walce wręcz, rodzaj połączonych pierścieni zakładanych na dłoń, którą następnie zaciska się w pięść. Kastet jest najczęściej wykonany z metalu, ale zdarzają się kastety wykonane z tworzyw sztucznych, aby nie zostały namierzone przez wykrywacz metalu. Jego przeznaczeniem jest zwiększenia siły uderzenia w celu uszkodzenia ciała przeciwnika. Istnieje kilka odmian kastetów, co związane jest z ich zakończeniem.

Kastety mogą więc być:

 • zakończone metalowymi wypustami, wtedy to broń obuchowo-miażdząca
 • zakończone kolcami, wtedy to broń obuchowo-kłująca
 • zakończone ostrzem, wtedy to broń obuchowo-sieczna
 

Czy kastet jest legalny?

Informacja najważniejsza: w Polsce każdego rodzaju kastet wymaga zezwolenia!
 

Dlaczego kastet jest nielegalny?

Właśnie ze względu na jego przeznaczenie! Ale zacznijmy od historii kastetu, a wtedy wszystko stanie się jasne.

Kastet, łacińska nazwa caestus, był używany w walkach rzymskich gladiatorów. Początkowo był czymś w rodzaju rękawicy bokserskiej zrobionej z połączenia metalu i skóry. W przeciwieństwie jednak do obecnych rękawic bokserskich, jego zdaniem było zwiększenie obrażeń przeciwnika niż wytłumienie siły uderzenia. Z czasem, gdy kastet uległ miniaturyzacji, najczęściej do postaci mieszczącej się w dłoni, został on przejęty przez środowiska przestępcze wykorzystujące kastet do ulicznych bójek.

Środowiska te dokładnie wiedziały, co robią: kastet, ze względu na małą powierzchnię, która kontaktuje się z głową uderzanego, powoduje wzrost siły skierowanej w jedno, niewielkie miejsce, przez co wyrządza poważne uszkodzenia tkanek i kości. Nawet niezbyt silny cios we wrażliwy punkt może doprowadzić do śmierci.

Nielegalność kastetu jest zatem spowodowana jego konstrukcją. Kastet jest zbudowany tak, aby zwiększyć siłę ciosu zadawanego pięścią, aby szkoda dla uderzonego była wielokrotnie większa niż cios zadany gołą pięścią. Nielegalne jest używanie kastetu – np. w bójkach, traktowanych jako bójki z użyciem niebezpiecznego narzędzia i odpowiednio wyżej karane. Kastet można posiadać w celach kolekcjonerskich po otrzymaniu pozwolenia wydanego przez komendanta powiatowego Policji. Kastetu nie można nosić przy sobie w celu samoobrony.

 

Jeśli nie kastet, to co?

Jeśli nie chcesz mieć problemów z prawem, wybierz legalne akcesoria samoobrony, których posiadanie i używanie nie wymaga zezwolenia. Należą do nich m.in.: gaz pieprzowy, pałki teleskopowe, paralizatory i wiele innych sprzętów do obrony. Poczytaj na ich temat więcej, a na pewno znajdziesz coś dla siebie, co pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie, a jednocześnie nie narazi na prawne konsekwencje.

   
Powiązane wpisy:
Poradnik o zakupie legalnego paralizatora do samoobrony
Poradnik o zakupie legalnego paralizatora do samoobrony
Ranking gazów pieprzowych
Ranking gazów pieprzowych
   

37 Komentarzy “Czy mogę bronić się kastetem?

 1. Nie wiedziałem, że używali ich gladiatorzy! Heh, nawet na portalach historycznych nie ma takich informacji… Podrążę temat!

 2. Czy po uzyskaniu pozwolenia wydanego przez policję kastet można posiadać tylko w celach kolekcjonerskich? Czy w takim wypadku nie można go użyć do samoobrony?

  1. Kasiu, kastetu nie można używać do obrony własnej, ponieważ to niebezpieczne narzędzie, które mogłoby spowodować poważny uraz u napastnika. Kastet w takim wypadku można trzymać tylko w celach kolekcjonerskich, zgodnie z wydanym pozwoleniem.

    1. Sugerujemy, żeby do obrony koniecznej używać legalnych narzędzi, dostępnych bez zezwolenia.

    2. Pewnie ze nie ale kastet zwieksza owiele sile niz palka teleskopowoa wiec kastet tylko do kolekcji a kup Sb palke teleskopowa do 60 lub 70 cm dlugosci czyli taka legalna a nie kastet..

 3. Świetny artykuł. Kastety i ich tematyka to jednak wiele mitów i legend ale… chyba dobrze, że zezwolenie na kastet jest wymagane 😉

  1. Dziękujemy 🙂 Też uważamy, że konieczność zezwolenia na kastety jest dobrą sprawą. Mogą one być bardzo niebezpieczne, jeśli użyjemy ich w nieodpowiedni sposób.

  1. Niestety, jest to pytanie raczej do prawnika. Podstawową sprawą jest czy masz pozwolenie na kastet. W sytuacji gdy użyjesz kastetu do obrony własnej, ale posiadasz go nielegalnie, możesz zostać uniewinniony za użycie nielegalnego środka, ale zostać ukarany za jego posiadanie. W związku z tym, warto podkreślić że gaz pieprzowy jest najlepszym narzędziem do samoobrony. Wynika to z faktu, że używając gazu, nie musisz się zbliżać do napastnika oraz nie musisz posiadać większych umiejętności co do jego zastosowania, tak jak w przypadku kubotanów czy pałek teleskopowych. O gazach możesz dowiedzieć się więcej tutaj: https://skuteczna-samoobrona.pl/gazy-pieprzowe/

 4. Mój kolega miał masę nieprzyjemności za potraktowanie kogoś kastetem. Lepiej wybierzcie gaz pieprzowy, w ostateczności paralizator.

  1. Kastet to bardzo kiepski wybór jako narzędzie do samoobrony. Raz że trzeba posiadać spore umiejętności walki wręcz, dwa – jest nielegalny, trzy – potrafi wyrządzić naprawdę duże szkody. Osobom które chcą się czuć bezpieczniej na co dzień polecamy dobry gaz i/lub paralizator.

  2. Nie polecam gazu pieprzowego ponieważ gdy jest mocniejszy wiatr może wszystko na nas polecieć jak już mamy wybierać między gazami to lepiej żelowy.

 5. Nie miałam pojęcia, że kastet jest nielegalny! Nie spodziewałam się tego patrząc po cenach, które zaczynają się od kilkunastu złotych

  1. Niestety, ale tak wygląda prawo w Polsce. Z drugiej jednak strony, gdyby kastet użył ktoś nieodpowiedzialny i w sposób nieodpowiedni, mogłoby się to skończyć tragicznie dla obu stron. Warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić gaz pieprzowy, który jest bardzo skuteczny, a jednocześnie łatwy w użyciu 🙂

 6. Kastet jest nielegalny, ok. A jak ma się sprawa z nożami z rękojeścią „kastetową”?
  Widzą tyle tego na allegro i w różnych sklepach stwierdzam, że jest to produkt legalny. A może sklepy jakoś omijają prawo?

  1. Mammoth, znany jest nam np. przypadek mężczyzny, który został zatrzymany na lotnisku za posiadanie paska do spodni z klamrą w kształcie kastetu. Klamra nie była na stałe przytwierdzona do paska, a jej wielkość pozwalała na swobodne założenie kastetu na dłoń. Problemu nie byłoby, gdyby klamra była zbyt mała do założenia. Dlatego też trudno nam się wypowiedzieć, jeżeli chodzi o prawną interpretację narzędzia, jakim jest nóż z rękojeścią kastetową. Teoretycznie – jest to broń sprzedawana jako nóż, praktycznie, zwłaszcza w przypadku nożów składanych – rękojeść-kastet umożliwia zadanie bardzo bolesnego ciosu. Z drugiej strony – o ile w przypadku paska z klamrą jest możliwe jej odseparowanie, o tyle nóż z rękojeścią stanowi całość, acz po złożeniu – przypomina kastet. Nawet jeżeli rękojeść jest wykonana z tworzywa sztucznego, cios nią zadany np. w skroń mógłby mieć fatalne skutki. Posiadanie noża z taką rękojeścią nie uprawnia do legalnego posługiwania się nią jako kastetem.

 7. Znajomy jakiś czas temu został napadnięty i obrabowany. Napastnik 3 razy uderzył go właśnie tym narzędziem. Raz jak jak stał i dwa razy jak leżał. Efektem tego było półroczne leczenie oraz stała utrata wzroku na jedno oko. A prawda jest taka, że kastety są niby nielegalne ale żadnych problemów w ich zdobyciu nie ma. Zwykły Kowalski może sobie naspawać ich w garażu dziesiątki. Jest to kolejne bezsensowne prawo, które ogranicza jedynie uczciwych ludzi oraz ich możliwość samoobrony. Bandyci mają gdzieś legalność kastetów a ich ilość na ulicach wcale nie jest zależna od prawa.

  1. Z tego co widzę to nie, ale jak dołożysz kawałek łańcuszka do normalnego kastetu i nazwiesz go breloczkiem to już tak. Przynajmniej tyle wywnioskowałem z obserwacji na allegro. Nie wiem jak ma się do tego prawo ale chyba tak samo jak do innych rodzajów broni wymagających pozwoleń.

  2. Don corleone,
   Chciałbym Ci odpowiedzieć, ale mam obawy czy to zrozumiesz. Bo pisząc takie pytanie, wygląda na to, ze nie czytasz i że nie rozumiesz słowa pisanego. Więc po co Ci odpowiedź? Nie będę podpowiadał, ale odpowiedz na swoje pytanie znajdziesz tu właśnie. Zapytaj jeszcze czy możesz kastety sprzedawać policji i służbie więziennej, no i czy możesz je eksportować…. Będę miał ubaw po pachy!

 8. Ten przepis jest głupi. Kastetu mieć nie możesz ale kubotan do samoobrony tak. Każda osoba znająca się na sztukach walki albo anatomii wie że kastetem na pięść uderza się słabiej niż kubotanem (tak jak hammer fistem).

  Kastet jest mniej groźny niż nuż czy maczeta albo miecz. A z mieczem możesz chodzić po ulicy i nie trzeba mieć pozwolenia na żadne ostrze w naszym kraju (normalne nie mówię o ukrytych).

  Tak samo nunchaku. Nunchaku jest zabronione ale korbacz czy kiścień nosić można….

  Debilizm. Powinny być zabronione i sądzone czyny a nie przedmiotu lub konstrukcje i pomysły.

  Skoro w artykule 25 kk mam prawo się bronić wszelkimi środkami to jak mojemu oprawcy wytracę kastet z ręki to co? Mam pobiec zrobić pozwolenie na niego i potem mu rozwalić łeb?

  Trzeba jeszcze wspomnieć że na nunchaku i kastet pozwolenia nikt nie wyda bo nawet brakuje drogi administracyjnej na uzyskanie takiego pozwolenia.

  Każda oświecony praktyk sztuk walki nie widzi różnicy między kastetem, kubotanem, mocnym długopisem albo markerem z nakrętką.
  Idziesz do sklepu, kupujesz duży gwóźdź i taśmę klejącą. Owijasz go i nosisz. I masz broń lepszą niż kastet bo ostrą na końcu.

  Szkoda gadać.
  Często się mówi że w Polsce prawo jest dobre tylko orzecznictwo nawala. To jest przykład na to że obie rzeczy są do poprawy.
  A tłumaczenie twórcy wpisu że jest zabroniony bo ma małą powierzchnię można włożyć między bajki. Klucze też mają małą powierzchnię.

  PROSZĘ OTO PRAWDA
  kastetu mieć nie wolno bo kojarzy się źle
  nunchaku mieć nie wolno bo banda debili okładała się tym po głowach pod remizą po wejściu smoka.
  Tyle.

 9. WITAM,dodam tylko że stare zawory wodne mają zastosowanie jak kasety kółko które zakreca dopływ wody świetnie pasuje na trzy palce .tzn wskazujący,środkowy i serdeczny,najlepiej 1,5 cala a na zawór do wody nie trzeba mieć zezwolenia.Ogólnie mówiąc człowiek z inicjatywą i trochę twórczy zawsze sobie poradzi a chcacemu nie dzieje się krzywda.

 10. wymaganie pozwolenia na kastety to kretyński wymysł:
  1.są bardziej niebezpiecznie przedmioty które nie wymagają pozwolenia i których ktoś może użyć do samoobrony(i niestety nie tylko),mogą to być chociażby najzwyczajniej w świecie noże wszelkich rodzajów do których dostęp mają wszyscy,a te definitywnie są w stanie wyrządzić większą krzywdę niż kastet
  2.kastet przy odpowiednim nakładzie sił i środków da się stworzyć domowymi sposobami(podobnie jak kuszę która jest obecnie również nielegalna bez zezwoleń)
  zagraniczni youtuberzy tego dowodzą

  I ja się pytam jaki jest sens wymagania zezwolenia na coś takiego?

 11. Dla chcących używać kastetu w celach obronnych polecam zamiast niego pokrętło hydrantu – efekt końcowy taki sam, zezwoleń nie trzeba a i z tłumaczeniem skąd go mieliśmy lub po co go przenosimy też nie powinno być problemu 🙂

 12. Możesz się bronić kastetem, również możesz się bronić strzelbą swojego dziadka. Możesz bronić się każdymi dostępnymi środkami, w obronie własnej. Taki jest zapis w ustawie. Można również bronić się nielegalnie posiadaną bronią ale dostanie się wyrok za nielegalne posiadanie broni. Proszę więc nie siać niepewności co do urządzeń, których można używać w samoobronie.

 13. Ja mam już z kastetem noszę codziennie przy sobie policja mnie zatrzymała przy obronie koniecznej nie miałem żadnych nieprzyjemnosci

 14. Pałka teleskopowa będzie bardziej skuteczna bo nawet wymachiwanie nią daje dystans. Można trafić w ręce co już może agresora zniechęcić a kastetem trzeba ,,wymierzyć” w bliskim kontakcie

 15. A czy ten kot z dwoma uszami lekko ostrymi na palce to tez wlicza się jako kasket i nie mogę go mieć? Mam tez pytanie odnośnie gazu i paralizatora teraz dopiero po zamówieniu pomyślałam o tym czy mogę go w ogóle mieć jako 15 latka i używać do samoobrony? Jeśli nie to jak to jest z tymi paralizatorami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.