Skutki użycia gazu pieprzowego

Gaz pieprzowy skutki

Jak działa gaz pieprzowy?

Celem gazu pieprzowego nie jest wyrządzenie krzywdy na zdrowiu ani zagrożenie życia napastnika, chociaż potraktowany gazem może odczuwać palący ból przez bardzo intensywne pieczenie skóry i oczu.

Gazy w formie mgły, strumienia lub żelu powodują uczucie silnego pieczenia, łzawienie oczu i wywołują trudności z oddychaniem. Kapsaicyna zawarta w gazach pieprzowych podrażnia śluzówkę oka oraz wprowadza agresora w stan dezorientacji, co uniemożliwia mu kontynuowanie ataku.

Działanie środka aktywnego zaczyna się dopiero po kilku sekundach, dlatego wciąż należy zachować gotowość. Gazy pieprzowe są skuteczne nawet w starciu z pijanymi agresorami lub pod wpływem narkotyków czy adrenaliny, ponieważ kapsaicyna działa niezależnie od substancji psychoaktywnych, jakie zażył napastnik. Plusem jest także fakt, że większość gazów w swoim składzie posiada barwnik, który umożliwia późniejszą identyfikację napastnika.


Mocny gaz pieprzowy – jak zmierzyć?

Siłę gazu pieprzowego mierzy się za pomocą skali Scoville’a, wyrażaną w jednostkach SHU. Skala ta określa, jak mocno trzeba rozcieńczyć daną substancję, aby zniwelować uczucie pieczenia skóry.

Skala Scoville’a

Dla porównania: sos tabasco ma 2 500 – 5 000 SHU, pieprz Cayenne – 30 000 – 50 000 SHU a gazy pieprzowe mają aż 2 000 000 – 5 300 000 jednostek w skali Scoville’a! Czysta kapsaicyna posiada 16 000 000 jednostek w tej skali. W gazach pieprzowych występuje oczywiście rozcieńczona, a jej stężenie podane jest na opakowaniu. Im wyższe stężenie kapsaicyny, tym gaz ma ostrzejsze działanie. Co ciekawe – stężenie kapsaicyny w gazach pieprzowych dla psów jest mniejsze, co nie znaczy, że takie produkty są mniej skuteczne wobec zwierząt. Psy są bardzo wrażliwe na kapsaicynę i użycie wobec nich gazu, który ma odstraszać ludzi, mogłoby mieć krzywdzący efekt.


Jak zneutralizować gaz pieprzowy?

Z życia powinniśmy wiedzieć, że popijanie wodą ostrych potraw nie przynosi pożądanego efektu lub wręcz potęguje drażniące uczucie. Podobnie jest z neutralizowaniem pieczenia skóry. Najlepszym sposobem na złagodzenie działania środka czynnego jest przemycie twarzy olejem roślinnym bądź tłustym mlekiem. Potem oczy należy przepłukać wodą, a skórę umyć szamponem z detergentem, mydłem lub innym środkiem zmywającym tłuszcz.

Co ciekawe, przez częste spożywanie ostrych potraw można uodpornić się na działanie kapsaicyny. Z każdą kolejną ostrą potrawą wydaje się nam ona smaczniejsza i… łagodniejsza. Jednak czy osoba przyzwyczajona do ostrych smaków nie odczułaby odpowiednio intensywnie działania gazu pieprzowego na skórę, oczy i układ oddechowy?

Gaz pieprzowy skutki

Gaz nie jest zagrożeniem zdrowia i życia osoby, która nie ma problemów zdrowotnych. Gaz utrudnia oddychanie, wywołuje mocny kaszel i pieczenie w gardle, więc w przypadku osoby chorej na astmę lub mającą alergię efekt użycia może być nawet śmiertelny z powodu niewydolności oddechowej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ofiara chorego napastnika nie może na podstawie jego wyglądu określić, czy jest osobą zdrową, czy z dolegliwościami.

Czy mogę wyrządzić szkodę zdrowotną drugiej osobie? Praktycznie nie, chyba że użyje się gazu na gałce ocznej w niewielkiej odległości. Wtedy można nawet stracić wzrok.

Gaz pieprzowy a data ważności

Czy można używać gazu pieprzowego z przekroczoną datą ważności? Nie jest to zalecane, choć moc kapsaicyny nie powinna słabnąć. Data ważności określa do kiedy mamy pewność, że gaz na 100% zadziała. Po tej dacie mogą wystąpić problemy z używaniem gazu pieprzowego. Gaz z biegiem czasu może nie mieć wystarczającego ciśnienia do wyrzucenia płynu z pojemnika lub substancji będzie już tak mało, że gaz pieprzowy nie będzie praktycznie efektywny.

Pamiętaj także o liczbie strzałów, jaką można wykonać gazem pieprzowym! Podczas napadu nie powinno się okazać, że Twój pojemnik jest już wyczerpany. Dlatego też warto kupić nowy, skuteczny gaz pieprzowy w autoryzowanym sklepie. Masz wtedy pewność, że gaz nie był nigdy używany i na pewno jest gotów do działania.

Jak długo działa gaz pieprzowy?

Średni czas działania gazu to od 15 do nawet 60 minut w zależności od składu gazu. Dodatkowo część gazów posiada barwnik UV (do identyfikacji przeciwnika), który jest trudny do usunięcia. Kiedy miną już pierwsze objawy działania gazu, napastnik nie będzie w stanie na miejscu pozbyć się „naznaczenia” np. za pomocą jednorazowej chusteczki. Ślady na twarzy mogą utrudnić mu ciche oddalenie się z miejsca zdarzenia, zwłaszcza jeżeli została już wezwana policja lub na jego drodze znajdują się potencjalni świadkowie.


Powiązane wpisy:
Ranking gazów pieprzowych
Ranking gazów pieprzowych
Gdzie kupić gaz pieprzowy?
Gdzie kupić gaz pieprzowy?

12 Komentarzy “Skutki użycia gazu pieprzowego

 1. A czy ta odległość, z której gaz może być niebezpieczny dla wzroku, jest jakoś określona? Rozumiem, że nie jest to metr, a raczej centymetry, ale mimo wszystko chciałbym wiedzieć… Pytam, bo ostatnio w telewizji leciał „Kroll” z B. Lindą i tam jest taka scena jak jeden z bohaterów zostaje potraktowany gazem z bliskiej odległości, powiedzmy kilkunastu centymetrów… No i jest powiedziane, że może stracić wzrok… To prawda?

  1. Michale, wszystko zależy od tego, jak precyzyjnie celuje ofiara i z jakiej dokładnie odległości. Jeżeli strumień gazu trafi między oczy/w nos – takie potraktowanie gazem jest „bezpieczniejsze” w porównaniu do bezpośredniego trafienia w gałkę oczną, co mogłoby się przyczynić do utraty wzroku, zwłaszcza jeżeli „strzał” zostałby oddany z odległości kilku (!) centymetrów.

   1. Mali1, nie wszystkie filmy musimy umieszczać w jednym worku 🙂 Niektóre obrazy filmowe wiernie odzwierciedlają rzeczywistość, inne – są ubarwiane, dlatego zawsze warto weryfikować swoje wątpliwości ze specjalistami w danej dziedzinie lub czerpiąc wiedzę z zaufanych stron.

  1. Gaz pieprzowy na psy znacząco różni się od gazów przeciwko ludziom. Stężenie kapsaicyny jest inne w tych gazach. W tym przypadku należy pamiętać o zwiększeniu dawki podczas obrony. Zawsze istnieje ryzyko, że gaz nie zadziała bez względu na stężenie.

 2. Ja ostatnio dostalam gazem po oczach, oczy mnie piekly nic nie widzialam przez godzine, dopiero jakies dziewczyny i chłopcy, dali mi krople i przemyli oczy woda bo to bylo na imprezie, na drugi dzien jeszcze odczuwalam pieczenie oczu i ust. Nie polecam

 3. Gazy są wykorzystywane przeciwko napastnikom więc nie musisz ich polecać ponieważ nie są stworzone do tego żeby potraktować nimi zwykłą osobę. I co najważniejsze tak długo cię piekło ponieważ ma to dać czas na ucieczkę i wezwanie pomocy.

 4. Użyłam gazu pieprzowego wobec seniora, którego byłam opiekunką w Niemczech. Już raz mnie uderzył , mam zdjęcia. Nie zgłosiłam na policję. Dzisiaj zaatakował ponownie i użyłam gazu pieprzowego. W wyniku czego agencja Portus umyła ręce , bo córka seniora kazała mi się natychmiast wyprowadzić Teraz jestem w hotelu za własne pieniądze. Myślę , że ten agresywny alkoholik , z demencją powinien mnie zabić. Wówczas niemieckie agencje , nie miały by problemu i polskie, które na tym zarabiają….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.