Obrońca i strażnik na czterech łapach: czy pies obroni Twój dom?

owczarek niemiecki w czerwonym naszyjniku stoi na działce obok płotu
Spis treści:

Hasło “Uwaga zły pies” krzyczy z co drugiej furtki w Polsce. Z reguły robi antyreklamę najlepszym przyjaciołom człowieka, bo zwykle ma niewiele wspólnego z prawdą. Działa jednak na włamywaczy niemal równie odstraszająco, co monitoring. Czy wszystkie psy rzeczywiście bronią domu lub posesji? A może tylko psy stróżujące sprawdzają się w tej roli? Sprawdź nasz poradnik!

Kiedy pies odstrasza złodziei?

złodziej z łomem próbuje dostać się do domu

Złodzieje raczej unikają trudnych włamań – tak wynika z ankiety opublikowanej kilka lat temu w brytyjskim “The Guardian”. Byłych przestępców najbardziej odstraszał monitoring, a zaraz za nim – szczekający pies. Czworonożny przyjaciel okazał się więc o wiele lepszym “alarmem” niż sam alarm, który znalazł się dopiero na 13. miejscu listy.

Włamywaczy odstraszały także na drzwi antywłamaniowe, zamknięte okna, włączony telewizor czy samochód na podjeździe. Największym “zaproszeniem” natomiast okazały się relacje z wakacji publikowane w mediach społecznościowych – w końcu wiadomo z nich, że domownicy wyjechali.

Kiedy pies broni człowieka?

uśmiechający się mężczyzna z niebieskim kocem na plecach siedzi i tuli dobermana

W psiej hierarchii mniej dominujące zwierzęta reagują instynktownie – szczekają, warczą, odsłaniają zęby. Osobniki alfa z kolei obserwują i oceniają, czy sytuacja faktycznie wymaga jakiejś interwencji. Pies traktuje opiekunów jako swoje stado i to od właściciela zależy jak zwierzę się zachowa.

Właściciel z autorytetem

W rodzinnym stadzie osobnikiem alfa jest człowiek, pod warunkiem, że czworonóg czuje uważa go za autorytet. Jeśli nie, będzie on bronił swojej pani czy pana, niezależnie od wszystkiego. Weźmie odpowiedzialność za całą rodzinę.

Z czasem taki pies może całkowicie wejść w rolę obrońcy. Stanie się agresywny i przestanie dopuszczać do najbliższego otoczenia innych krewnych czy znajomych. Właściciel będzie musiał wtedy stanowczo przejąć inicjatywę.

Właściciel z autorytetem

Niemniej, nawet jeśli pies faktycznie postrzega swojego człowieka jako alfę, najczęściej reaguje na ludzkie emocje. Wyczuwa strach i napięcie właściciela – i wtedy zaczyna go bronić.

Niektóre psy wykazują duże skłonności opiekuńcze względem najmłodszych w rodzinie. W internecie znajdziesz mnóstwo filmików, gdzie pies dba o bezpieczeństwo dziecka.

Psy stróżujące – jakie rasy?

psy stróżujące top 5 ras

Nie każdy pies obronny jest dobrym stróżem i odwrotnie. Choć i takie rasy się zdarzają. Pierwszy broni właściciela oraz reaguje na zagrożenia – jeśli uzna, że wszystko jest w porządku, to wpuści na posesję każdego. Drugi natomiast ochrania przede wszystkim teren, ale nie zawsze staje w obronie swojego pana czy pani. Czasem same warunki fizyczne mu na to nie pozwalają. Poznaj 5 ras psów stróżujących.

Pies stróżujący – doberman

Mówisz “pies stróżujący”, myślisz “doberman”. Broni on zarówno posesji, jak i właściciela. Już samym wyglądem odstrasza potencjalnego włamywacza. W Polsce zaliczany jest do psów niebezpiecznych, ale jeśli trenujesz go pod okiem specjalisty, staje się czułym przyjacielem rodziny. Potrzebuje właściciela, który sam jest spokojny i zrównoważony. Pamiętaj, że ten stróż nie może spędzać zimy na zewnątrz – ma za krótką sierść.

Pies stróżujący – owczarek niemiecki

Świetny stróż, który głośno ostrzega o niebezpieczeństwie, a w razie potrzeby rzuci się na agresora. Nie powinien on jednak spędzać zbyt wiele czasu sam – potrzebuje uwagi opiekuna.

Pies stróżujący – rottweiler

Podobnie, jak doberman, rottweiler to synonim dobrego stróża. Muskularny i silny. Potrzebuje konsekwentnego i stanowczego właściciela, ale – to ważne – spokojnego, a nie agresywnego.

Pies stróżujący – yorkshire terrier

Co prawda nie obroni ani właściciela, ani posesji, ale na pewno zaalarmuje domowników o zagrożeniu. Drobny, a przy tym odważny i czujny. Z wielkim oddaniem pilnuje swojego terytorium.

Pies stróżujący – polski owczarek podhalański

Sam w sobie łagodny i rodzinny, ale jego instynkt terytorialny każe mu bronić stada oraz posesji. Urodzony opiekun, nieufny wobec tych, którzy wchodzą w jego przestrzeń. Mimo przyjaznego wyglądu, już jego rozmiar odstrasza włamywaczy.

Kiedy wiesz, że pies obroni dom?

pies stróżujący stoi na działce i patrzy na bramy

Nawet w obrębie tej samej rasy, jeden osobnik ma silny instynkt terytorialny, a drugi nie. Wiele zależy od relacji psa z właścicielem – jeśli traktujesz swojego czworonoga, jak przyjaciela, możesz liczyć na jego lojalność. Nie musi to być zresztą rasowy pies stróżujący. Samą jego zdolność do ochrony sprawdzisz, obserwując go.

  1. Pies szczeka w odpowiednich momentach. Oznacza to, że dobrze ocenia on sytuację. Odstrasza w ten sposób włamywaczy, bo szczekanie przykuwa uwagę domowników i sąsiadów.

  2. Pies zawsze Cię broni, kiedy czuje że jesteś w niebezpieczeństwie, nie chowa się za Tobą. Oczywiście zwierzę wytrenowane pod tym kątem obroni Cię naturalnie. Nie oznacza to jednocześnie, że pies, który nie był szkolony, nie zrobi nic w sytuacji zagrożenia.

Co się stanie, gdy pies ugryzie kogoś na posesji?

agresywny pies stróżujący szczeka na kogoś

Niezależnie od tego, czy Twój pies pogryzie kogoś na Twojej posesji, czy na ulicy, według prawa bierzesz za to odpowiedzialność. Wszystko jednak zależy od kontekstu. Tabliczka informująca o obecności psa na posesji i zamknięta na klucz furtka teoretycznie zdejmują z Ciebie odpowiedzialność karną i cywilną.

Mimo to, jeśli na Twój teren wejdzie dziecko, które nie umie czytać, a furtka była otwarta – sprawa robi się bardziej skomplikowana.

Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy – § 1. art. 431 Kodeksu cywilnego.

O każdym ugryzieniu psa, które wymaga opieki medycznej, lekarz musi poinformować Państwową Inspekcję Sanitarną (Sanepid). W takiej sytuacji zwierzę domowe pozostanie pod 15-dniową obserwacją.

Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego – § 2. art. 431 Kodeksu cywilnego.

W przypadku ataku, pokrzywdzony może domagać się od właściciela odszkodowania (za straty materialne czy koszty rehabilitacji) lub zadośćuczynienia (za przeżyty lęk).

Czy pies obroni Twój dom? FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jakie są najpopularniejsze rasy psów stróżujących?

Doberman i rottweiler bronią terytorium i swoją rodzinę, ale muszą mieć spokojnego, zrównoważonego właściciela. Typowo terytorialne psy to owczarki podhalańskie i yorkshire terriery. Te drugie, z racji postury, nie są fizycznym zagrożeniem dla włamywacza, jednak alarmują domowników i sąsiadów o niebezpieczeństwie.

Czy nietrenowany pies ochroni dom?

Niektóre rasy instynktownie bronią swojego terytorium (np. teriery czy owczarki podhalańskie). Im bardziej pies czuje więź z właścicielem, tym chętniej go broni – to naturalne. Niemniej, właśnie podczas szkolenia pies stróżujący uczy się zauważać faktyczne zagrożenie i reagować jedynie na nie.

Czy tabliczka “uwaga, pies” jest obowiązkowa?

Krótko mówiąc: nie. Dotyczy ona miejsca prywatnego, a nie publicznego. Jednak za zachowanie psa zawsze odpowiada właściciel, więc taka informacja może okazać się pomocna, gdy ewentualny włamywacz zostanie pogryziony na Twojej posesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.