Paralizator lub gaz pieprzowy do samochodu – samoobrona dla kierowcy

agresywny facet idący z kijem baseballowym do drugiego kierowcy

Prowadzenie pojazdu wiąże się z licznymi zagrożeniami. Oprócz widma wypadków i kontroli policyjnych każdy kierowca musi liczyć się z ryzykiem spotkania złodzieja lub wandala. W takich sytuacjach dobrze mieć pod ręką skuteczne narzędzie do samoobrony. Doradzamy, jakie wybrać i odpowiadamy na pytanie, czy gaz pieprzowy do samochodu to dobry pomysł.

Spis treści:


Napaści na kierowców – częstsze niż się wydaje

Nie od dziś wiadomo, że życie profesjonalnych kierowców nie jest usłane różami. Długie godziny za kierownicą autobusu, samochodu dostawczego czy ciężarówki są nie tylko wyczerpujące, ale i niebezpieczne.

Szczególnie osoby z branży transportowej często trafiają na celownik zorganizowanych grup przestępczych. Jak podają statystyki stowarzyszenia zajmującego się bezpieczeństwem dostaw TAPA straty wynikłe z kradzieży ładunków wyniosły w 2020 roku ponad 172 mln euro (dla regionów Europy, Azji i Afryki Południowej).

To o blisko 25% więcej względem poprzedniego roku. Również prywatni kierowcy mają powody do obaw. Niepozorne sytuacje jak oczekiwanie na światłach, tankowanie na stacji czy – przede wszystkim – postój na parkingu wieczorową porą stwarzają wymarzoną okazję dla złodziei.

Czasami stosują oni różne wyrafinowane metody. Najpowszechniejsze są takie praktyki jak podszywanie się pod policjantów lub autostopowiczów, dyskretne podcinanie przewodów hamulcowych, przebijanie opon czy pozorowanie wypadków samochodowych.

Bez względu na okoliczności dobrze się przygotować na ewentualne spotkanie ze złodziejem. Paralizator lub dobry gaz pieprzowy ukryty w kieszeni, lub schowku samochodowym może uchronić kierowcę przed napadem.

Gaz pieprzowy dla kierowcy – niekoniecznie dobry pomysł?

Nie każdy gaz pieprzowy sprawdzi się w rękach kierowcy. Rozpylenie preparatu w ciasnym wnętrzu pojazdu może okazać się niebezpieczne bardziej dla kierowcy niż samego napastnika. Jedyną opcją jest skorzystanie z żelowego preparatu rozpylanego w formie przylegającej piany – wciąż jednak nie jest to całkiem bezpieczne.

W zamkniętej przestrzeni znacznie lepiej skorzystać z paralizatora lub pałki teleskopowej.

Latarka z paralizatorem – idealna do samochodu

latarka-paralizator-spyshop.jpg

Paralizator-latarka Zap Light Mini (sprawdź) zapewnia aż potrójną ochronę podczas napadu. Silna wiązka światła wycelowana w twarz oślepi agresora. To istotna funkcja, zwłaszcza że większość napadów na kierowców odbywa się po zmroku.

Jeżeli samo oślepienie nie wystarczy, pozostaje jeszcze porażenie prądem o mocy 8 00 000 V i natężeniu 10 miliamperów. Taka dawka energii błyskawicznie unieszkodliwi nawet najbardziej zajadłego przestępcę. Zaletą paralizatora są jego niewielkie wymiary i waga – urządzenie bez trudu mieści się w dłoni i w ostateczności może posłużyć też jako kubotan.

Dobrą alternatywą jest też latarka z paralizatorem ZAP Light Extreme (sprawdź) o większej mocy – 1 000 000 V- i wymiarach. Dzięki tym ostatnim model może posłużyć jako skuteczna broń do zadawania fizycznych uderzeń o dużej sile kinetycznej.

Pałki teleskopowe do szybkiego reagowania

czarna pałka teleskopowa

A skoro mowa o energii kinetycznej warto też wspomnieć o pałkach teleskopowych. Te proste w konstrukcji narzędzia samoobrony są tanie oraz nie wymagają dużej siły ani umiejętności.

Nawet lekkie uderzenia sprawnie unieszkodliwią napastnika bez wyrządzania trwałej szkody. Rozkładana konstrukcja zapewnia wygodę oraz element zaskoczenia – istotny gdy do napadu dojdzie poza samochodem.

Wartym polecenia modelem jest pałka teleskopowa ESP EXB-26H BLK (BH-35) (do kupienia w sklepie SpyShop) wykonana ze stalowych rur z powłoką niklowo-cynkową. Niestraszne jej więc uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne.

Narzędzie można trzymać w wygodnej, dołączonej do zestawu kaburze, tak aby zawsze było pod ręką.

Długość 67 cm po rozłożeniu umożliwia odparcie zagrożenia przy zachowaniu bezpiecznej odległości, a rękojeść powlekana karbowaną gumą gwarantuje pewny chwyt.

Obrona konieczna dla kierowcy – to jeszcze warto wiedzieć

infografika jak bronić się przed agresją na drodze

Na koniec przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, których należy przestrzegać w trakcie samoobrony. Oto one:

  1. Korzystając z paralizatora, unikaj celowania w twarz napastnika – porażenie w tym obszarze może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.
  2. Kontakt z elektrodami paralizatora nie powinien trwać dłużej niż 5 sekund. Przekroczenie tego czasu może skończyć się tragicznie dla osoby porażonej.
  3. Pałki teleskopowe, gazy pieprzowe oraz paralizatory są w 100% legalnymi środkami samoobrony, które nie wymagają pozwolenia. Jedynym warunkiem jest pełnoletność.
  4. Pamiętaj, aby nie przekroczyć ochrony koniecznej. Nie inicjuj ataku oraz zaprzestań korzystania z narzędzia gdy napastnik zostanie unieszkodliwiony.
  5. Zanim użyjesz gazu pieprzowego, weź pod uwagę warunki atmosferyczne. Silny wiatr może skierować chmurę rozpylonej substancji w Twoim kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.