Latarka z paralizatorem – multifunkcyjne narzędzie do samoobrony

Niepozorna latarka kieszonkowa to uniwersalne i praktyczne urządzenie. Można nią oświetlić drogę podczas nocnego spaceru, odszukać ślady zwierzyny w gęstym lesie, nadawać sygnały SOS, a nawet… porazić napastnika wyładowaniem elektrycznym. Tę ostatnią funkcję posiadają latarki z paralizatorem o wysokim i zarazem bezpiecznym dla zdrowia napięciu. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Paralizator z latarką – 2 w jednym

Parafrazując popularne powiedzenie: latarka, jaka jest, każdy widzi. Urządzenia te mogą różnić się typami żarówek, dostępnymi funkcjami i trybami świecenia, ale ich główny cel pozostaje zwykle taki sam – oświetlanie ciemnych miejsc. Jednym z wyjątków od tej reguły jest latarka z paralizatorem. Mając ją pod ręką, atakowana osoba może oślepić napastnika intensywnym światłem lub też potraktować go wysokim napięciem elektrycznym. Kombinacja tych dwóch metod daje podwójnie skuteczną samoobronę, z której może legalnie korzystać każda pełnoletnia osoba, oczywiście wyłącznie w celach obrony koniecznej.

Kto najczęściej pada ofiarą napaści?

Statystycznie najwięcej napaści ma miejsce w dużych aglomeracjach, które stwarzają dla przestępców najróżniejsze możliwości – od napaści na samotne osoby, poprzez atakowanie taksówkarzy, po napady rabunkowe na sklepy i lokale usługowe. Najczęściej sprawcami są ludzie młodzi należący do zorganizowanych grup przestępczych specjalizujących się w tej dziedzinie.

Wbrew temu, co sugerują filmy, napaści rzadko bywają spontaniczne. W większości przypadków sprawcy dokładnie planują czas i miejsce ataku na z góry upatrzoną ofiarę. Szczególnie narażone są samotne kobiety, osoby starsze, a także ludzie pod wpływem alkoholu przemieszczający się w miejscach odludnych, takich jak opustoszałe ulice, parki, lasy, zaplecza sklepów i niestrzeżone parkingi.

Jak uchronić się przed napadem? Kilka praktycznych porad

Zanim przejdziemy do najlepszych latarek z paralizatorem, przedstawmy kilka porad, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko napaści. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste, ale mimo wszystko warto mieć je w głowie – w końcu najprostsze rozwiązania zwykle okazują się najlepsze.

  1. Gdy wracasz do domu późną porą, postaraj się o towarzystwo kogoś znajomego, zwłaszcza jeśli znajdujesz się pod wpływem alkoholu. Jeżeli nikogo nie ma w pobliżu zamów taksówkę.

  2. Podczas samotnej wędrówki nocą unikaj parków, lasów oraz innych opustoszałych miejsc. Poruszaj się w dobrze oświetlonych obszarach oddalonych od uliczek, zarośli i przechodnich bram.

  3. Jeżeli musisz się zatrzymać, wybierz miejsce, które uniemożliwi zajście Cię od tyłu.

  4. Unikaj noszenia przy sobie cennych przedmiotów, które nie są Ci akurat potrzebne oraz dużych ilości gotówki.

  5. Gdy już dojdzie do konfrontacji z przestępcą, postaraj się o trzeźwą ocenę sytuacji. Przede wszystkim sprawdź, czy w pobliżu znajdują się inne osoby, które mogłyby Cię usłyszeć.

  6. Jeżeli sytuacja na to pozwala, wyciągnij paralizator tak, aby napastnik mógł go zobaczyć. Iskry i trzaski wydawane przez urządzenie często zniechęcają do dalszych ataków.

  7. Gdy obrona konieczna będzie jedynym wyjściem, pamiętaj, by w jej trakcie nieustannie wzywać pomocy i uciec przy pierwszej nadarzającej się okazji.

  8. Nie używaj paralizatora dłużej niż przez 5 sekund. Dłuższe porażenie napastnika stanowi przekroczenie granic obrony koniecznej i może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia.

Latarka – paralizator. Którą wybrać?

Latarka z paralizatorem nie musi wiązać się z dużym wydatkiem – dobrej klasy sprzęt dostaniesz już za mniej niż 500 zł. W wyniku tej inwestycji otrzymujesz narzędzie wielokrotnego użytku o kilku zastosowaniach. Dla przykładu korzystając z modelu ZAP Light Mini (kliknij) o mocy 800 000 V nie tylko porazisz napastnika, lecz również oślepisz go mocnym światłem. Latarka ma kieszonkowe wymiary i solidną obudowę, dzięki czemu w ostateczności może posłużyć też jako kubotan. Jeżeli zależy Ci na większej mocy zainteresuj się latarką ZAP Light Extreme. Napięcie rzędu 1 000 000 V wystarczy, aby obezwładnić każdego napastnika.

W kategorii narzędzi do samoobrony znajdzie się też rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jest nim Zap Cane, czyli paralizator ukryty w lasce ortopedycznej (kupisz go tutaj). W jej dolnym segmencie umieszczono elektrody kontaktowe o napięciu 1 000 000 V uruchamiane przyciskiem w rękojeści. Właściciel może płynnie przełączać się pomiędzy funkcją paralizatora a oślepiającą latarką z diodą w przedniej części rękojeści. Regulowana wysokość w zakresie 81-91 cm umożliwi łatwe dostosowanie laski do wzrostu użytkownika.

Skuteczna samoobrona jest łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. Nie musisz dysponować znajomością sztuk walki, aby poradzić sobie z napastnikiem – wystarczy, że zainwestujesz w porządny paralizator w latarce. Pamiętaj tylko, że użycie tego narzędzia należy traktować jako ostateczność. Przede wszystkim dąż do ucieczki, wezwania pomocy lub odstraszenia przestępcy widokiem wyładowań elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.