Czy mogę bronić się kastetem?

Kastety - Czy kastet jest legalny?

Co to jest kastet?

Kastet to broń obuchowa używana w walce wręcz, rodzaj połączonych pierścieni zakładanych na dłoń, którą następnie zaciska się w pięść. Kastet jest najczęściej wykonany z metalu, ale zdarzają się kastety wykonane z tworzyw sztucznych, aby nie zostały namierzone przez wykrywacz metalu. Jego przeznaczeniem jest zwiększenia siły uderzenia w celu uszkodzenia ciała przeciwnika. Istnieje kilka odmian kastetów, co związane jest z ich zakończeniem.

Kastety mogą więc być:

 • zakończone metalowymi wypustami, wtedy to broń obuchowo-miażdząca
 • zakończone kolcami, wtedy to broń obuchowo-kłująca
 • zakończone ostrzem, wtedy to broń obuchowo-sieczna

 


Czy kastet jest legalny?

Informacja najważniejsza: w Polsce każdego rodzaju kastet wymaga zezwolenia!

 

Dlaczego kastet jest nielegalny?

Właśnie ze względu na jego przeznaczenie! Ale zacznijmy od historii kastetu, a wtedy wszystko stanie się jasne.

Kastet, łacińska nazwa caestus, był używany w walkach rzymskich gladiatorów. Początkowo był czymś w rodzaju rękawicy bokserskiej zrobionej z połączenia metalu i skóry. W przeciwieństwie jednak do obecnych rękawic bokserskich, jego zdaniem było zwiększenie obrażeń przeciwnika niż wytłumienie siły uderzenia. Z czasem, gdy kastet uległ miniaturyzacji, najczęściej do postaci mieszczącej się w dłoni, został on przejęty przez środowiska przestępcze wykorzystujące kastet do ulicznych bójek.

Środowiska te dokładnie wiedziały, co robią: kastet, ze względu na małą powierzchnię, która kontaktuje się z głową uderzanego, powoduje wzrost siły skierowanej w jedno, niewielkie miejsce, przez co wyrządza poważne uszkodzenia tkanek i kości. Nawet niezbyt silny cios we wrażliwy punkt może doprowadzić do śmierci.

Nielegalność kastetu jest zatem spowodowana jego konstrukcją. Kastet jest zbudowany tak, aby zwiększyć siłę ciosu zadawanego pięścią, aby szkoda dla uderzonego była wielokrotnie większa niż cios zadany gołą pięścią. Nielegalne jest używanie kastetu – np. w bójkach, traktowanych jako bójki z użyciem niebezpiecznego narzędzia i odpowiednio wyżej karane. Kastet można posiadać w celach kolekcjonerskich po otrzymaniu pozwolenia wydanego przez komendanta powiatowego Policji. Kastetu nie można nosić przy sobie w celu samoobrony.

 

Jeśli nie kastet, to co?

Jeśli nie chcesz mieć problemów z prawem, wybierz legalne akcesoria samoobrony, których posiadanie i używanie nie wymaga zezwolenia. Należą do nich m.in.: gaz pieprzowy, pałki teleskopowe, paralizatory i wiele innych sprzętów do obrony. Poczytaj na ich temat więcej, a na pewno znajdziesz coś dla siebie, co pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie, a jednocześnie nie narazi na prawne konsekwencje.

 

 


Powiązane wpisy:

Poradnik o zakupie legalnego paralizatora do samoobrony
Poradnik o zakupie legalnego paralizatora do samoobrony
Ranking gazów pieprzowych
Ranking gazów pieprzowych

 

 

20 Komentarzy “Czy mogę bronić się kastetem?

 1. Nie wiedziałem, że używali ich gladiatorzy! Heh, nawet na portalach historycznych nie ma takich informacji… Podrążę temat!

 2. Czy po uzyskaniu pozwolenia wydanego przez policję kastet można posiadać tylko w celach kolekcjonerskich? Czy w takim wypadku nie można go użyć do samoobrony?

  1. Kasiu, kastetu nie można używać do obrony własnej, ponieważ to niebezpieczne narzędzie, które mogłoby spowodować poważny uraz u napastnika. Kastet w takim wypadku można trzymać tylko w celach kolekcjonerskich, zgodnie z wydanym pozwoleniem.

    1. Sugerujemy, żeby do obrony koniecznej używać legalnych narzędzi, dostępnych bez zezwolenia.

 3. Świetny artykuł. Kastety i ich tematyka to jednak wiele mitów i legend ale… chyba dobrze, że zezwolenie na kastet jest wymagane 😉

  1. Dziękujemy 🙂 Też uważamy, że konieczność zezwolenia na kastety jest dobrą sprawą. Mogą one być bardzo niebezpieczne, jeśli użyjemy ich w nieodpowiedni sposób.

  1. Niestety, jest to pytanie raczej do prawnika. Podstawową sprawą jest czy masz pozwolenie na kastet. W sytuacji gdy użyjesz kastetu do obrony własnej, ale posiadasz go nielegalnie, możesz zostać uniewinniony za użycie nielegalnego środka, ale zostać ukarany za jego posiadanie. W związku z tym, warto podkreślić że gaz pieprzowy jest najlepszym narzędziem do samoobrony. Wynika to z faktu, że używając gazu, nie musisz się zbliżać do napastnika oraz nie musisz posiadać większych umiejętności co do jego zastosowania, tak jak w przypadku kubotanów czy pałek teleskopowych. O gazach możesz dowiedzieć się więcej tutaj: http://skuteczna-samoobrona.pl/gazy-pieprzowe/

 4. Mój kolega miał masę nieprzyjemności za potraktowanie kogoś kastetem. Lepiej wybierzcie gaz pieprzowy, w ostateczności paralizator.

  1. Kastet to bardzo kiepski wybór jako narzędzie do samoobrony. Raz że trzeba posiadać spore umiejętności walki wręcz, dwa – jest nielegalny, trzy – potrafi wyrządzić naprawdę duże szkody. Osobom które chcą się czuć bezpieczniej na co dzień polecamy dobry gaz i/lub paralizator.

 5. Nie miałam pojęcia, że kastet jest nielegalny! Nie spodziewałam się tego patrząc po cenach, które zaczynają się od kilkunastu złotych

  1. Niestety, ale tak wygląda prawo w Polsce. Z drugiej jednak strony, gdyby kastet użył ktoś nieodpowiedzialny i w sposób nieodpowiedni, mogłoby się to skończyć tragicznie dla obu stron. Warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić gaz pieprzowy, który jest bardzo skuteczny, a jednocześnie łatwy w użyciu 🙂

 6. Kastet jest nielegalny, ok. A jak ma się sprawa z nożami z rękojeścią „kastetową”?
  Widzą tyle tego na allegro i w różnych sklepach stwierdzam, że jest to produkt legalny. A może sklepy jakoś omijają prawo?

  1. Mammoth, znany jest nam np. przypadek mężczyzny, który został zatrzymany na lotnisku za posiadanie paska do spodni z klamrą w kształcie kastetu. Klamra nie była na stałe przytwierdzona do paska, a jej wielkość pozwalała na swobodne założenie kastetu na dłoń. Problemu nie byłoby, gdyby klamra była zbyt mała do założenia. Dlatego też trudno nam się wypowiedzieć, jeżeli chodzi o prawną interpretację narzędzia, jakim jest nóż z rękojeścią kastetową. Teoretycznie – jest to broń sprzedawana jako nóż, praktycznie, zwłaszcza w przypadku nożów składanych – rękojeść-kastet umożliwia zadanie bardzo bolesnego ciosu. Z drugiej strony – o ile w przypadku paska z klamrą jest możliwe jej odseparowanie, o tyle nóż z rękojeścią stanowi całość, acz po złożeniu – przypomina kastet. Nawet jeżeli rękojeść jest wykonana z tworzywa sztucznego, cios nią zadany np. w skroń mógłby mieć fatalne skutki. Posiadanie noża z taką rękojeścią nie uprawnia do legalnego posługiwania się nią jako kastetem.

 7. Znajomy jakiś czas temu został napadnięty i obrabowany. Napastnik 3 razy uderzył go właśnie tym narzędziem. Raz jak jak stał i dwa razy jak leżał. Efektem tego było półroczne leczenie oraz stała utrata wzroku na jedno oko. A prawda jest taka, że kastety są niby nielegalne ale żadnych problemów w ich zdobyciu nie ma. Zwykły Kowalski może sobie naspawać ich w garażu dziesiątki. Jest to kolejne bezsensowne prawo, które ogranicza jedynie uczciwych ludzi oraz ich możliwość samoobrony. Bandyci mają gdzieś legalność kastetów a ich ilość na ulicach wcale nie jest zależna od prawa.

  1. Z tego co widzę to nie, ale jak dołożysz kawałek łańcuszka do normalnego kastetu i nazwiesz go breloczkiem to już tak. Przynajmniej tyle wywnioskowałem z obserwacji na allegro. Nie wiem jak ma się do tego prawo ale chyba tak samo jak do innych rodzajów broni wymagających pozwoleń.

  2. Don corleone,
   Chciałbym Ci odpowiedzieć, ale mam obawy czy to zrozumiesz. Bo pisząc takie pytanie, wygląda na to, ze nie czytasz i że nie rozumiesz słowa pisanego. Więc po co Ci odpowiedź? Nie będę podpowiadał, ale odpowiedz na swoje pytanie znajdziesz tu właśnie. Zapytaj jeszcze czy możesz kastety sprzedawać policji i służbie więziennej, no i czy możesz je eksportować…. Będę miał ubaw po pachy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *