Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Gaz pieprzowy legalny

Co to jest gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy to ręczny miotacz gazu z substancją czynną – kapsaicyną o stężeniu do 15% (OC, oleoresin capsicum). Kapsaicynę znasz, chociaż możesz nawet o tym nie wiedzieć! Jest to alkaloid zawarty w ostrych paprykach, nadający im wyjątkowo pikantnego smaku. Zawiera ją m.in. pieprz cayenne, papryczki chili i niektóre ostre przyprawy. U człowieka działa na receptory bólu, wywołując silne pieczenie. Stężenie kapsaicyny w gazach pieprzowych podaje się w skali Scoville’a, której jednostką jest SHU.  Skala ta określa, jak mocno trzeba rozcieńczyć substancję, aby zniwelować uczucie pieczenia skóry.

Według Ustawy o broni i amunicji na posiadanie i używanie gazów pieprzowych nie jest wymagane pozwolenie.  Potrzebne jest tylko okazanie dowodu osobistego przy zakupie.

Gaz pieprzowy legalny

Gazy pieprzowe są całkowicie legalne, opisuje to art. 11. Ustawy o broni i amunicji:

 Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:

 1. posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni,
 2. gromadzenia broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów,
 3. dysponowania bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej,
 4. dysponowania bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych
 5. używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu,
 6. posiadania broni alarmowej o kalibrze do 6 mm,
 7. posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego,
 8. posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA,
 9. używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji.
 10. posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych,
 11. posiadania broni pneumatycznej.

Art. 4. Ustawy o broni i amunicji wymienia jako broń miotacze gazu obezwładniającego, ale należy zwrócić uwagę na wyróżnienie ręcznych miotaczy gazu. Trzeba także pamiętać, że pistolety gazowe nie podlegają pod kategorię miotaczy gazu, ale są już bronią gazową, na którą należy posiadać odpowiednie zezwolenie.

Zasady użycia gazu pieprzowego

Najważniejszą rzeczą jest zapoznanie się z instrukcją dołączoną do opakowania. Tam znajdziemy wszelkie informacje o użytkowaniu gazu, o zasięgu, o ilości kapsaicyny, liczbie strzałów, na jaką starczy pojemnik, oraz o środkach ostrożności. Warto wcześniej przećwiczyć dobywanie gazu, sprawdzić ergonomię przycisku, realny zasięg gazu, który producenci podają, określając dolną i górną granicę. Pojemniki z gazem pieprzowym wykorzystują technologię crossfire, która umożliwia oddanie strzału w każdym położeniu i pod każdym kątem. Oznacza to, że nie musisz trzymać pojemnika z gazem idealnie prosto, aby zadziałał. Nie martw się, że gaz w Twojej kieszeni otworzy się samoczynnie – zapobiega temu zabezpieczenie typu flip top.

Proponujemy przetestować różne miejsca ukrycia gazu i wypracowanie sobie nawyku sięgania tam w chwili zagrożenia. Niektóre gazy pieprzowe można nosić nawet przy kluczach lub jako breloki. Sposób noszenia i dobywania gazu są bardzo indywidualną kwestią. Znajdź idealne dla siebie rozwiązanie.

Gazy do samoobrony

By legalny gaz pieprzowy został użyty zgodnie z przepisami, musi być wykorzystany tylko i wyłącznie w chwili zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Gaz możemy stosować jako narzędzie do samoobrony zarówno wobec człowieka, jak i agresywnego zwierzęcia, przy czym na rynku są dostępne gazy pieprzowe na psy (z niższym, ale wciąż skutecznym stężeniem kapsaicyny). Bezpodstawne użycie gazu pieprzowego może spowodować nawet konsekwencje prawne. Użycie gazu jest dozwolone tylko w momencie obrony koniecznej.

Przede wszystkim radzimy trzymać gaz w łatwo dostępnym miejscu tak, aby dobycie pojemnika odbywało się szybko i sprawnie. W momencie ataku nie wyobrażamy sobie nerwowego poszukiwania gazu w torebce czy plecaku, tym bardziej, że mogłoby to spowodować Twoją bezbronność przez zajęcie dwóch rąk.

Nie pokazuj napastnikowi, że masz gaz i chcesz go użyć. Nie groź agresorowi użyciem gazu wobec niego, jeżeli się nie wycofa. Po pierwsze – to mogłoby go dodatkowo sprowokować lub rozjuszyć. Po drugie – mogłoby to ułatwić przeciwnikowi wytrącenie Ci gazu z dłoni lub uniknięcie spryskania gazem. Agresor musi zostać zaskoczony gazem pieprzowym – nie będzie mógł się zasłonić lub uchylić.

Pamiętaj, jeśli już wyciągniesz gaz, użyj go, bo jeśli się zawahasz, bandyta może odebrać Ci gaz (zwłaszcza jak jest silniejszy) i użyć go przeciwko Tobie. Pomimo że np. gaz w strumieniu lub żelu wylatuje z dużą prędkością, silny wiatr może w znacznym stopniu zmienić trajektorie lotu ładunku, który w konsekwencji nie trafi w cel. Istnieje także ryzyko rykoszetu – jak go uniknąć?

Jak bezpiecznie używać gazu pieprzowego?

Aby zwiększyć i zachować dystans pomiędzy Tobą a napastnikiem, trzymaj wolną rękę przed sobą. Po pierwsze – zasłonisz się przed ewentualnymi odpryskami z gazu, które mogłyby polecieć na Twoją twarz, a po drugie – wyciągnięta ręka pomoże zachować odpowiednią odległość od agresora.
Po użyciu gazu oddal się w bezpieczne miejsce i zadzwoń na policję. Zapamiętaj jak najwięcej cech szczególnych napastnika, jak był ubrany, jakie miał buty, może miał tatuaż lub bliznę. Pomimo że większość gazów ma farbę UV w swoim składzie, które są trudno zmywalne, a na pewno trudne do usunięcia z twarzy za pomocą zwykłej chusteczki, warto zapamiętać wygląd rabusia. Pomoże to w późniejszej identyfikacji.

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Zakup gazu pieprzowego jest w Polsce całkowicie legalny, musisz tylko być osobą pełnoletnią. Ważną jednak sprawą jest miejsce, w którym go zakupisz. Jeśli chcesz mieć pewność, że gaz pieprzowy zadziała dokładnie wtedy, gdy będziesz go potrzebować, sprawdź gdzie kupić gaz pieprzowy, by był niezawodny i przede wszystkim bezpieczny.

Chociaż zakup i posiadanie gazu pieprzowego w Polsce jest legalne, istnieją pewne ograniczenia związane z jego posiadaniem w pewnych miejscach. Nie możesz go jednak wnieść na pokład samolotu, do specjalnie chronionych budynków i przynosić na imprezy masowe. Jeżeli planujesz wyjechać za granicę i zabrać ze sobą gaz pieprzowy, koniecznie sprawdź prawo danego kraju w tym zakresie. Może się okazać, że posiadanie gazu pieprzowego w danym kraju nie jest dozwolone, groziłaby Ci więc odpowiedzialność karna. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Czy gaz działa na zwierzęta?

Tak, ale względem zwierząt nie powinniśmy używać tego samego gazu pieprzowego, którego użylibyśmy do obrony przed ludzkim napastnikiem. Dlatego spotkać możesz różne rodzaje gazów pieprzowych. Stężenie kapsaicyny w normalnym gazie pieprzowym jest zbyt duże i może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne u zwierzęcia (utrata węchu, smaku, a nawet wzroku). Do obrony przed zwierzętami polecamy ultradźwiękowe odstraszacze i specjalne gazy, które mają niższe stężenie substancji aktywnej, a płoszą agresywne czworonogi.


Powiązane wpisy:

kastet
Czy mogę bronić się kastetem?
Gdzie kupić gaz pieprzowy?
Gdzie kupić gaz pieprzowy?

 

5 Komentarzy “Czy gaz pieprzowy jest legalny?

 1. Zdaje się, że w jakiś krajach zachodnich nie można go używać, chyba w Niemczech, ale nie jestem pewien…

  1. Michale: Masz rację. W Niemczech posiadanie przy sobie gazu pieprzowego jest nielegalne, można natomiast mieć przy sobie do obrony nóż.
   Najbardziej restrykcyjne jest prawo UK- zabronione jest posiadanie przy sobie gazów pieprzowych, noży, nie wspominając już o broni palnej.

 2. Właśnie dwa dni temu podczas zwiedzania Bundestagu dowiedzieliśmy sie, że w Niemczech jest to nielegalne. Spisali protokół, zabrali gaz, puścili wolno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *