Dozwolone narzędzia samoobrony

Dozwolone narzędzia samoobrony

Akcesoria do samoobrony

Które narzędzie jest skutecznym i dozwolonym środkiem samoobrony? To najczęstsze pytanie, które pada w temacie legalnych narzędzi do obrony własnej. Prawo mówi, że w przypadku obrony koniecznej możemy skorzystać z każdego dostępnego narzędzia, aby skutecznie odeprzeć atak napastnika. Wybrany środek do samoobrony musi być jednak współmierny do zamachu, który zagroził naszemu mieniu, zdrowiu lub życiu.

Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o specjalistycznym sprzęcie do obrony, odnajdziesz to w tym artykule.


GAZY PIEPRZOWE, PARALIZATORY, PAŁKI TELESKOPOWE, BROŃ HUKOWA

Akcesoria te są dość skuteczne do obezwładnienia przeciwnika. Takie rozwiązania mają dużo zalet. Cena i efektywność to największe atuty gazów i paralizatorów.

Plusy – dostępność, efektywność, cena, brak wymogu rejestracji, właściwie użytkowane nie zagrażają zdrowiu i życiu
Minusy – można zaszkodzić osobom chorym, ale ofiara nie ma pojęcia o chorobach napastnika

Jeżeli interesują Cię te środki samoobrony, dowiedz się więcej o gazach pieprzowych, pałkach teleskopowych lub paralizatorach.


BROŃ PALNA

Według prezesa ROMB, Andrzeja Turczyna, w Polsce na stu obywateli przypada około jednej sztuki broni. W tych statystykach zawarte są wszystkie jednostki broni, m.in:

  • broń palna, w tym broń bojowa, myśliwska, sportowa, gazowa, alarmowa i sygnałowa;
  • broń pneumatyczna (wiatrówki o energii powyżej 17J);
  • miotacze gazu obezwładniającego;

Po przyjrzeniu się temu zestawieniu można stwierdzić, że  realna liczba broni palnej, na którą zostało wydane pozwolenie, jest jeszcze mniejsza. Prawo i policja traktuje wszystkich praworządnych obywateli jako przyszłych przestępców i utrudnia zdobycie broni palnej do samoobrony. Dodatkowo sądy traktują użycie broni prawie zawsze jako niewspółmierną obronę do ataku.

Plusy – duża skuteczność, szybkość reakcji, duży zasięg
Minusy – trudność w zdobyciu pozwolenia, spore koszta, długi czas zdobywania pozwolenia, niespójne prawo, ryzyko wystąpienia ekscesu intensywnego, czyli przekroczenia granic obrony koniecznej przez użycie środka niewspółmiernego do zamachu


BROŃ CZARNOPROCHOWA

W Polsce można posiadać broń palną rozdzielnego ładowania, wyprodukowaną przed 1885 r. lub ich repliki. Nie musimy jej nawet rejestrować, co jest świetną alternatywą dla miłośników broni.

Nie ma statystyk, ile takiej broni znajduje się w rękach Polaków, ale szacunki mówią nawet o 500 tys. sztuk broni czarnoprochowej na terenie naszego kraju. Wbrew społecznym obawom dotyczącym dostępu do broni palnej, nikt nie morduje za ich pomocą ludzi, sąsiedzi nie strzelają do siebie pod wpływem alkoholu albo po kłótni.
Według Komendy Głównej Policji można nawet nosić taką broń załadowaną – nie licząc oczywistych miejsc, gdzie jest kategoryczny zakaz noszenia jej załadowanej (środki komunikacji publicznej, obiekty rządowe itp.).

Plusy – brak pozwoleń, brak konieczności rejestracji, zasięg i spora moc obalająca
Minusy – ładowanie, konstrukcja, brak zabezpieczeń, skromny wachlarz modeli


SZTUKI WALKI

Sprawność fizyczna nigdy nikomu nie zaszkodzi, a umiejętności uzyskane na kursie karate lub samoobrony mogą się przydać w niektórych sytuacjach. Do uzyskania wymiernych efektów trzeba trenować dość długo, aby wyćwiczyć w sobie odpowiednie odruchy, a także poprawić kondycję. Mimo dużej sprawności filigranowa kobieta może mieć problem z obezwładnieniem rosłego, silnego mężczyzny, zwłaszcza jeżeli okaże się, że sztuki walki nie są mu obce. Chociaż nigdy nie ma gwarancji na pokonanie przestępcy w bezpośrednim starciu, warto jednak znać pewne uniwersalne chwyty.

Plusy – obezwładnienie napastnika bez wyrządzenia mu sporej krzywdy, poprawiona kondycja, szybkość reakcji
Minusy – czasochłonny i kosztowny proces, ograniczeniem są uwarunkowania fizyczne


NOŻE – BROŃ KŁUTA

Często wyroki w sprawie użycia noża w obronie koniecznej są czasami uznawane przez opinię publiczną za absurdalne, ponieważ prawo jest niejednoznaczne, a interpretacja zależy od sędziego.
Art. 25 Kodeksu Karnego mówi, że nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. Teoretycznie nóż (nie ostrze ukryte w przedmiocie, które nie ma wyglądu broni) jest legalnym narzędziem do samoobrony. Praktycznie – istnieje ryzyko, że obrona konieczna z użyciem noża będzie miała tragiczne skutki albo dla osoby zaatakowanej, albo dla napastnika. Nóż może zostać odebrany ofierze lub napastnik może zostać trafiony śmiertelnie nożem zaledwie jednym ciosem. W takim przypadku sąd mógłby złagodzić wyrok, ponieważ ofiara działała pod wpływem wzburzenia, strachu i jej celem nie było śmiertelne rażenie napastnika.

Plusy – dostępność, efektywność, cena
Minusy – krótki dystans, możliwość utraty narzędzia w trakcie obrony, ryzyko wystąpienia ekscesu ekstensywnego


POLICJA I INNE SŁUŻBY

Wezwanie policji podczas ataku jest dobrym pomysłem pod warunkiem, że mamy dużo czasu na obronę. Na przykład policjanci z Rzeszowa docierają na miejsce w czasie 8,54 minuty, w Krakowie aż 25 minut, a na terenach wiejskich trzeba czekać od 11 do 14 minut na przyjazd policji.
Pomimo wszystko trzeba zgłosić akt napaści, wtedy będzie zupełna jasność, kto był ofiarą a kto napastnikiem.

Plusy – obrona przeprowadzona wg prawa
Minusy – oczekiwanie na patrol sięga nawet 25 minut, podczas ataku nie mamy czasu na wezwanie pomocy


KASTETY, NOŻE UKRYTE, NUNCZAKO – czy są dozwolone?

W Polsce na posiadanie kastetu wymagane jest zezwolenie wydawane przez komendanta powiatowego Policji, o czym mówi art. 9 ust. 3 w związku z art. 4 ust. 1 punkt 4 podpunkt a) „Ustawy o broni i amunicji” z 21 maja 1999 (t.j. Dz.U.2004.52.525). Ponadto kastet jest traktowany przez prawo karne jako tzw. niebezpieczne narzędzie, m.in. art. 159 – zaostrza sankcję karną za bójkę z użyciem niebezpiecznego narzędzia, za niestosowanie się do tego przepisu ustawodawca przewidział karę aresztu albo grzywny.

 

5 Komentarzy “Dozwolone narzędzia samoobrony

  1. Zawsze się zastanawiałem czy sztuki walki są przydatne w życiu codziennym. Czy naprawdę byłbym w stanie w nocy gdzieś w parku obronić się stosując chwyty, których się nauczyłem się podczas kursu.?

    1. Kacprze, z jednej strony znajomość sztuk walki jest przydatna – człowiek jest silniejszy, bardziej wysportowany i zwinniejszy. Jednak z drugiej strony, takie umiejętności mogą nam dać złudną pewność siebie, a to może prowadzić do nieprzemyślanych zachowań. Chwyty skuteczne w sztukach walki mogą się okazać niebezpieczne – gdy zaczniemy się popisywać, napastnik może się zdenerwować naszą postawą i przykładowo wyciągnąć nóż. Najlepszym sposobem na przygotowanie do takich sytuacji są kursy samoobrony, takie jak np. Krav Maga, które uczą szybkich i skutecznych chwytów by obezwładnić przeciwnika.

  2. Sztuki walki to nie tylko sposób na samoobronę. Treningi pomagają rozładować stres i uczą panowania nad agresją i własnym ciałem. Polecam każdemu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *