Czy pałka teleskopowa jest legalna?

Pałka teleskopowa prawo

Pałka teleskopowa legalność

Samoobrona, czyli obrona konieczna, to prawo zagwarantowane każdemu polskiemu obywatelowi, który staje w sytuacji zagrożenia swojego życia, zdrowia lub mienia. Napastnika możemy obezwładnić za pomocą chwytu wyniesionego z lekcji sztuki walki czy kursu samoobrony, ale też za pomocą odpowiedniego akcesoria do obrony koniecznej. W Polsce pewnie sporo osób kojarzy przede wszystkim małe, ręczne gazy pieprzowe i paralizatory, niektóre z wbudowanymi gazami. Legalnym narzędziem do samoobrony są także pałki teleskopowe (tzw. batony), proste w użytkowaniu zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Dlaczego więc nie znalazły się one na szczycie popularności? Wzbudzają bowiem pewne wątpliwości, które są trudne do rozstrzygnięcia dla osób zagłębiających się po raz pierwszy w temat samoobrony i akcesoriów do obrony koniecznej, a tym bardziej w Ustawę o broni i amunicji.

 

Pozwolenie na pałkę teleskopową

O ile gaz pieprzowy i paralizator nie wymagają pozwolenia (warunkiem ich zakupu jest ukończenie 18. roku życia), to w przypadku pałek teleskopowych sprawa wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Na szczęście – tylko na pierwszy rzut oka.

Klasyczna pałka teleskopowa nie wymaga pozwolenia na broń, ponieważ bronią nie jest. Każdy może zakupić to legalne narzędzie do samoobrony. Aby to wyjaśnić, przyjrzyjmy się Ustawie o broni i amunicji, a w szczególności Art. 4.


Ustawa o broni i amunicji

Artykuł 4. Ustawy o broni i amunicji wymienia rodzaje broni, w tym narzędzia oraz urządzenia, których używanie może zagrażać życiu i zdrowiu. Jako niebezpieczną broń białą wymienia nie tylko kastety i nunczaki, a także ostrza ukryte w przedmiotach, które nie mają wyglądu broni, ale również pałki teleskopowe o szczególnej budowie.

Opisy pałek teleskopowych podlegających pod kategorię niebezpiecznej broni białej wzbudzają wątpliwości nie tylko u osób nieobeznanych na co dzień z prawem. Umieszczone we wspomnianym artykule definicje podlegają różnym interpretacjom oraz wykładniom prawnym i dopiero przeczytanie policyjnych ekspertyz rozwiewa wątpliwości.

Co wzbudza opisywane kontrowersje? We wspomnianym artykule 4. ustawy jako niebezpieczna broń biała są wymienione pałki teleskopowe, które posiadają zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierają wkładki z takiego materiału, a także pałki wykonane z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujące kij bejsbolowy.

Czym jest wspomniany ciężki i twardy materiał?

Skoro drewno jest ciężkim i twardym materiałem, to kiedy należy zaliczyć klasyczną pałkę teleskopową do niebezpiecznej broni białej, a kiedy nie, jeżeli to narzędzie zawiera metalowe elementy?

Czy sam kij bejsbolowy nie jest niebezpiecznym narzędziem, ale pałka go imitująca – już tak?

Niżej podajemy szczegółowe wyjaśnienia.


Pałki teleskopowe a prawo

Klasyczna pałka teleskopowa mimo zewnętrznej obudowy ze sztucznych materiałów zawiera w sobie metalowe tulejki, a także jest zakończona metalowymi korkami (zaślepkami). Aby nie popełnić błędu i nie zaliczyć takiej pałki do niebezpiecznej broni białej, warto przyjrzeć się nie tylko konstrukcji tego narzędzia, ale przede wszystkim – celowi tejże konstrukcji.

Bardzo ważne informacje możemy znaleźć w ekspertyzach policyjnych, które analizują poszczególne elementy pałek teleskopowych i to, w jakim celu zostały zamontowane oraz jak wpływają na używanie pałki (np. czy zwiększają siłę ewentualnych obrażeń, czy jednak pozostają bez wpływu na to). Jakie wnioski na temat pałek teleskopowych można wyciągnąć z ekspertyz?

  1. Metalowy korek, który jest zakończeniem pałki teleskopowej, posiada taką samą średnicę, co tuleja środkowa. Jest także wykonany z tego samego materiału, co pozostałe elementy wewnętrzne pałki.
  2. Zaślepka pałki nie jest ciężkim, twardym materiałem w stosunku do reszty elementów składowych pałki. Nie przeważa nad nimi – waga zaślepki w porównaniu do całkowitej wagi pałki jest znikoma.
  3. Metalowa zaślepka nie służy zwiększeniu obrażeń, jakie powstają w wyniku uderzeń zadawanych pałką (to tzw. wykładnia celowościowa).
  4. Korek jest elementem konstrukcyjnym, który ma przede wszystkim chronić koniec ostatniego segmentu pałki teleskopowej przed uszkodzeniem. Dlaczego? Pałkę teleskopową składa się przez uderzenie nią w twarde podłoże.

Jak widać, problem dotyczy definicji ciężkości i twardości korka. Cóż, ciężki to temat i twardy orzech do zgryzienia!

Ale nie tylko o problemy definicyjne tutaj chodzi. Niektórzy policjanci pozostają nieufni wobec ustawy i interpretacji swoich kolegów-ekspertów. Nie brakuje głosów, że pałka teleskopowa nie powinna być dostępna bez zezwolenia („Kwartalnik Policyjny”, nr 2008), gdyż często nie jest wykorzystywana ze swoim przeznaczeniem. Jednak warto pamiętać, że praktycznie każde legalne narzędzie do obrony koniecznej może być wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem – i za to odpowiada już jednostka, która złamała prawo, np. przekraczając granice obrony koniecznej.


Jak rozpoznać legalną pałkę teleskopową?

Podsumujmy: skąd masz wiedzieć, jak rozpoznać typową konstrukcję pałki teleskopowej, aby w przypadku jej użycia nie narazić się na problemy z prawem (nie przekroczyć granic samoobrony)?

Pewną podpowiedzią może być to, że jeśli patrzysz na rozłożoną pałkę teleskopową (jej długość sięga od 45 do nawet 70 cm), to ta legalna przypomina pręt metalowy o zmiennej średnicy (grubszej na uchwycie, cieńszej przy końcu). Jeśli widzisz na jej końcu coś, co sprawia wrażenie czegoś do niej dołączonego w celu zwiększenia „siły rażenia”, np. dużą metalową kulę, prawdopodobnie masz do czynienia z niebezpieczną bronią białą.

Większość dostępnych w sprzedaży pałek teleskopowych jest legalna, dlatego zawsze kieruj się do renomowanych, sprawdzonych sklepów, gdzie poradą służą Ci specjaliści.


Kiedy nie wolno używać pałki teleskopowej?

Pamiętaj, że użycie pałki teleskopowej przeciw człowiekowi w sytuacji innej niż obrona konieczna może zostać uznane za przestępstwo popełnione przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu (nie broni!). Kwalifikacja taka ma miejsce, gdy osoba popełniająca przestępstwo używała pałki w sposób bezpośrednio zagrażający życiu ludzkiemu.

Pałka teleskopowa to legalne narzędzie do obrony koniecznej, a jej posiadanie służy do samoobrony, a nie ataku.

 
Powiązane wpisy:
kastet
Czy mogę bronić się kastetem?
Pałki teleskopowe – kto może używać?
Pałki teleskopowe – kto może używać?

8 Komentarzy “Czy pałka teleskopowa jest legalna?

  1. Bardzo ciekawa sprawą z tą pałką teleskopową, jeśli chodzi o jej legalność… Literalnie rzecz biorąc zapis ustawy, pałka to broń biała, czy też taką się wydaje. Ale, no właśnie, wszystko jest sprawą interpretacji! Okazuje się, że nawet ciężar jest określany w relacji (czyli w tym przypadku korek pałki do reszty pałki). A wydawało by się, że sprawa jest taka prosta, nie? Żeby było jasne, pałki nie zamierzam kupić, wolę gaz, ale niech ludzie nie narzekają, że prawnicy tyle kosztuję.. Weź tutaj człowieku wymyśl interpretacje prawną, że ciężkie nie jest ciężkie! 😉

    1. Dlatego ja wolałabym bronić się gazem pieprzowym niż pałką teleskopową. Późniejsze ciąganie się po sądach i ewentualne oskarżenia mogą wykończyć człowieka…

  2. No studencie prawa… Twoja wypowiedź jest nielogiczna, bo nic nie jest ciężkie samo w sobie, tylko zawsze w stosunku, w relacji do czegoś.. Sam to zauważyłeś, a na końcu napisałeś, że jednak coś jest ciężkie samo z siebie… Nie można być jednocześnie relacjonistą i esencjalistą! Pozdrawiam, filozof

    1. Kastety są legalne, ale tylko w celach kolekcjonerskich i tylko jesli mamy pozwolenie 😉 pozdrawiam.

  3. Bardzo ciekawa witryna – kupa przydatnych informacji. Ciekawi mnie tylko czy osoby ją twarzące są praktykami sztuk walki?

    1. Stronę tworzą programiści, natomiast osoby wypowiadające się na forum są w pełni kompetentnymi osobami o specjalistycznej wiedzy.

  4. Witam otóż czy legelane jest posiadanie pałki teleskpowej bez gumowego zakończenia?Jeśli tak to czy da się dokupić takie zakończenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.