Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Gaz pieprzowy legalny

Co to jest gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy to ręczny miotacz gazu z substancją czynną – kapsaicyną o stężeniu do 15% (OC, oleoresin capsicum). Kapsaicynę znasz, chociaż możesz nawet o tym nie wiedzieć! Jest to alkaloid zawarty w ostrych paprykach, nadający im wyjątkowo pikantnego smaku. Zawiera ją m.in. pieprz cayenne, papryczki chili i niektóre ostre przyprawy. U człowieka działa na receptory bólu, wywołując silne pieczenie. Stężenie kapsaicyny w gazach pieprzowych podaje się w skali Scoville’a, której jednostką jest SHU.  Skala ta określa, jak mocno trzeba rozcieńczyć substancję, aby zniwelować uczucie pieczenia skóry.

Według Ustawy o broni i amunicji na posiadanie i używanie gazów pieprzowych nie jest wymagane pozwolenie.  Potrzebne jest tylko okazanie dowodu osobistego przy zakupie.

Gaz pieprzowy legalny

Gazy pieprzowe są całkowicie legalne, opisuje to art. 11. Ustawy o broni i amunicji:

 Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
  1. posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni,
  2. gromadzenia broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów,
  3. dysponowania bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  4. dysponowania bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych
  5. używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu,
  6. posiadania broni alarmowej o kalibrze do 6 mm,
  7. posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego,
  8. posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA,
  9. używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji.
  10. posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych,
  11. posiadania broni pneumatycznej.

Art. 4. Ustawy o broni i amunicji wymienia jako broń miotacze gazu obezwładniającego, ale należy zwrócić uwagę na wyróżnienie ręcznych miotaczy gazu. Trzeba także pamiętać, że pistolety gazowe nie podlegają pod kategorię miotaczy gazu, ale są już bronią gazową, na którą należy posiadać odpowiednie zezwolenie.

Zasady użycia gazu pieprzowego

Najważniejszą rzeczą jest zapoznanie się z instrukcją dołączoną do opakowania. Tam znajdziemy wszelkie informacje o użytkowaniu gazu, o zasięgu, o ilości kapsaicyny, liczbie strzałów, na jaką starczy pojemnik, oraz o środkach ostrożności. Warto wcześniej przećwiczyć dobywanie gazu, sprawdzić ergonomię przycisku, realny zasięg gazu, który producenci podają, określając dolną i górną granicę. Pojemniki z gazem pieprzowym wykorzystują technologię crossfire, która umożliwia oddanie strzału w każdym położeniu i pod każdym kątem. Oznacza to, że nie musisz trzymać pojemnika z gazem idealnie prosto, aby zadziałał. Nie martw się, że gaz w Twojej kieszeni otworzy się samoczynnie – zapobiega temu zabezpieczenie typu flip top.

Proponujemy przetestować różne miejsca ukrycia gazu i wypracowanie sobie nawyku sięgania tam w chwili zagrożenia. Niektóre gazy pieprzowe można nosić nawet przy kluczach lub jako breloki. Sposób noszenia i dobywania gazu są bardzo indywidualną kwestią. Znajdź idealne dla siebie rozwiązanie.

Gazy do samoobrony

By legalny gaz pieprzowy został użyty zgodnie z przepisami, musi być wykorzystany tylko i wyłącznie w chwili zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Gaz możemy stosować jako narzędzie do samoobrony zarówno wobec człowieka, jak i agresywnego zwierzęcia, przy czym na rynku są dostępne gazy pieprzowe na psy (z niższym, ale wciąż skutecznym stężeniem kapsaicyny). Bezpodstawne użycie gazu pieprzowego może spowodować nawet konsekwencje prawne. Użycie gazu jest dozwolone tylko w momencie obrony koniecznej.

Przede wszystkim radzimy trzymać gaz w łatwo dostępnym miejscu tak, aby dobycie pojemnika odbywało się szybko i sprawnie. W momencie ataku nie wyobrażamy sobie nerwowego poszukiwania gazu w torebce czy plecaku, tym bardziej, że mogłoby to spowodować Twoją bezbronność przez zajęcie dwóch rąk.

Nie pokazuj napastnikowi, że masz gaz i chcesz go użyć. Nie groź agresorowi użyciem gazu wobec niego, jeżeli się nie wycofa. Po pierwsze – to mogłoby go dodatkowo sprowokować lub rozjuszyć. Po drugie – mogłoby to ułatwić przeciwnikowi wytrącenie Ci gazu z dłoni lub uniknięcie spryskania gazem. Agresor musi zostać zaskoczony gazem pieprzowym – nie będzie mógł się zasłonić lub uchylić.

Pamiętaj, jeśli już wyciągniesz gaz, użyj go, bo jeśli się zawahasz, bandyta może odebrać Ci gaz (zwłaszcza jak jest silniejszy) i użyć go przeciwko Tobie. Pomimo że np. gaz w strumieniu lub żelu wylatuje z dużą prędkością, silny wiatr może w znacznym stopniu zmienić trajektorie lotu ładunku, który w konsekwencji nie trafi w cel. Istnieje także ryzyko rykoszetu – jak go uniknąć?

Jak bezpiecznie używać gazu pieprzowego?

Aby zwiększyć i zachować dystans pomiędzy Tobą a napastnikiem, trzymaj wolną rękę przed sobą. Po pierwsze – zasłonisz się przed ewentualnymi odpryskami z gazu, które mogłyby polecieć na Twoją twarz, a po drugie – wyciągnięta ręka pomoże zachować odpowiednią odległość od agresora. Po użyciu gazu oddal się w bezpieczne miejsce i zadzwoń na policję. Zapamiętaj jak najwięcej cech szczególnych napastnika, jak był ubrany, jakie miał buty, może miał tatuaż lub bliznę. Pomimo że większość gazów ma farbę UV w swoim składzie, które są trudno zmywalne, a na pewno trudne do usunięcia z twarzy za pomocą zwykłej chusteczki, warto zapamiętać wygląd rabusia. Pomoże to w późniejszej identyfikacji.

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Zakup gazu pieprzowego jest w Polsce całkowicie legalny, musisz tylko być osobą pełnoletnią. Ważną jednak sprawą jest miejsce, w którym go zakupisz. Jeśli chcesz mieć pewność, że gaz pieprzowy zadziała dokładnie wtedy, gdy będziesz go potrzebować, sprawdź gdzie kupić gaz pieprzowy, by był niezawodny i przede wszystkim bezpieczny.

Chociaż zakup i posiadanie gazu pieprzowego w Polsce jest legalne, istnieją pewne ograniczenia związane z jego posiadaniem w pewnych miejscach. Nie możesz go jednak wnieść na pokład samolotu, do specjalnie chronionych budynków i przynosić na imprezy masowe. Jeżeli planujesz wyjechać za granicę i zabrać ze sobą gaz pieprzowy, koniecznie sprawdź prawo danego kraju w tym zakresie. Może się okazać, że posiadanie gazu pieprzowego w danym kraju nie jest dozwolone, groziłaby Ci więc odpowiedzialność karna. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Czy gaz działa na zwierzęta?

Tak, ale względem zwierząt nie powinniśmy używać tego samego gazu pieprzowego, którego użylibyśmy do obrony przed ludzkim napastnikiem. Dlatego spotkać możesz różne rodzaje gazów pieprzowych. Stężenie kapsaicyny w normalnym gazie pieprzowym jest zbyt duże i może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne u zwierzęcia (utrata węchu, smaku, a nawet wzroku). Do obrony przed zwierzętami polecamy ultradźwiękowe odstraszacze i specjalne gazy, które mają niższe stężenie substancji aktywnej, a płoszą agresywne czworonogi.


Powiązane wpisy:

kastet
Czy mogę bronić się kastetem?
Gdzie kupić gaz pieprzowy?
Gdzie kupić gaz pieprzowy?
 

35 Komentarzy “Czy gaz pieprzowy jest legalny?

  1. Zdaje się, że w jakiś krajach zachodnich nie można go używać, chyba w Niemczech, ale nie jestem pewien…

    1. Michale: Masz rację. W Niemczech posiadanie przy sobie gazu pieprzowego jest nielegalne, można natomiast mieć przy sobie do obrony nóż.
      Najbardziej restrykcyjne jest prawo UK- zabronione jest posiadanie przy sobie gazów pieprzowych, noży, nie wspominając już o broni palnej.

      1. Witam. Czy wiadomo cos na temat tego czy w roku 2017 nic sie nie zmienilo w sprawie legalnosci gazu pieprzowego w Niemczech? Mieszkam tu ale chcialbym moc sie bronic czyms w razie potrzeby. Pozdrawiam

        1. W Niemczech można mieć przy sobie gaz tylko z niemiecką etykietą , dopuszczony przez ich oficjalne laboratorium, który opisany jest jako odstraszacz zwierząt. W uzasadnionych okolicznościami sytuacjach można go również użyć przeciwko człowiekowi w obronie koniecznej lub udzielając pomocy osobie znajdującej się w sytuacji obrony koniecznej. Przypadki nieuzasadnionego użycia podlegają oczywiście odpowiedzialności karnej. Gaz kup w Niemczech, koniecznie opisany jako gaz do obrony przed zwierzętami i posiadający atest. Gazy bez niemieckiej etykiety i atestu są traktowane jako nielegalna broń, a samo ich posiadanie jest już karalne. W przypadku kontroli osobistej powiedz policjantowi, że gaz nosisz na wypadek ataku dużych psów, których się obawiasz, a których jest dużo w Twoim mieście (takie uzasadnienie to integralny warunek legalności jego posiadania). Pozdrawiam

  2. Właśnie dwa dni temu podczas zwiedzania Bundestagu dowiedzieliśmy sie, że w Niemczech jest to nielegalne. Spisali protokół, zabrali gaz, puścili wolno.

  3. Witam, mam pytanie odnośnie używania gazu w pomieszczeniach. Czy jak będe zmuszony użyć go na klatce schodowej to nie zadziała on jak topór obusieczny (problem z wiecznie pijanym i agresywnym sąsiadem )

    1. W zamkniętych pomieszczeniach najlepiej używać gazu pieprzowego w formie żelu. Jeżeli zostanie Pan zaatakowany przez agresywnego sąsiada, dzięki formule gazu nie dojdzie do rykoszetu – wydobywa się z niego strumień żelu, nie chmura substancji, która unosi się w powietrzu.

  4. Zakupiłem sobie taki gaz, nie jest to drogie a w niektórych miastach panują takie warunki czasami że warto jednak mieć coś do samoobrony zwłaszcza to powinna być przestroga dla kobiet, zwykle kobiety noszą torebki to taki gaz mogłyby bez problemu trzymać to dużo miejsca nie zajmuje. Warto sobie nad tym pomyśleć, ja jako facet w swoim mieście jednak wolę podjąć takie kroki do samoobrony bo nigdy nic nie wiadomo, a poradnik bardzo dobry i sporo można z tego artykułu wynieść. Pozdrawiam.

  5. Po przeczytaniu tego artykułu stwierdzam że gaz to dosyć przydatna rzecz która na 90% przechyli szalę na moją stronę. A jak to jest z pałką teleskopową? Można ją przy sobie posiadać? I jak to jest w przypadku jej użycia?

    1. Zapytaliśmy o to bezpośrednio właściciela firmy Spy Shop i odpowiedź brzmi: nie. Nie trzeba mieć żadnych dodatkowych koncesji. 🙂

  6. Co z tego ze musisz pokazac dowod przy zakupie jak matki ho dzieciom kupują… uwazam ze powonno sie posiadac zezwolenie i szkolenie … bo dzisiaj jakies wyrostki spryskały oczy mojego.brata bez powodu… i nawet nie mozna mu ulżyć bo piecze go tak ze nie może ich nawet lekko otworzyć… bo młodzież jest coraz glupsza i patrzac na historie challengów i tej psychucznej gry w niebieskiego wieloryba znajdują sobie glupie zabawy i zachodzą ludzi od tylu…

    1. Podstawowa kwestia o jakiej należy pamiętać w przypadku gazu czy paralizatorów (i nie tylko) to ta, że gaz to broń. Zazwyczaj nie jest zabójcza, ale tak czy inaczej da się nim zrobić krzywdę. Dlatego też gazy jak i każda inna broń przeznaczona jest dla osób odpowiedzialnych.

      W przypadku osób niepełnoletnich, w zależności od wieku, pełną lub częściową odpowiedzialność za poczynania dziecka ponoszą rodzice. Jeśli rodzic uważa, że jego dziecko jest dość odpowiedzialne by posiadać broń, być może tak faktycznie jest.

      Sam gaz pieprzowy należy do najbezpieczniejszych broni jakie można zastosować do samoobrony, dlatego też większość państw w Europie i na świecie dopuszcza jego posiadanie przez obywateli bez zezwoleń.

    2. ”uwazam ze powonno sie posiadac zezwolenie i szkolenie” – taaak, bo skoro praworządni obywatele się do niego zastosują, to bandyci też… Idąc dalej tym tropem należałoby wprowadzić zezwolenia na noże, na posiadanie rąk (bo ręką można kogoś zbić) etc., etc. A co do pani brata, to jakby gazy były nielegalne, to brat dostałby po głowie pałą, albo mordę by mu stłukli i tyle by pani zarobiła na ”zezwoleniu na gaz”… 😀

    1. Nic. O ile tylko obrona jest faktycznie obroną i służy odparciu bezprawnego ataku, użycie gazu będzie całkowicie legalne i chronione przez prawo. Odpierając atak gazem nie należy się przejmować zdrowiem napastnika, ostatecznie to on jest tym „złym”.

      Wkrótce przygotujemy artykuł opisujący dokładnie niuanse obrony koniecznej, jednak już teraz możemy napisać, że gaz właściwie nigdy nie jest uznawany przez sądy za środek niewspółmierny do zagrożenia. Nawet gdyby napastnik miał astmę, albo po psiknięciu zatoczył się i wpadł pod samochód, nie jest to wina osoby broniącej się.

    1. sylwiaa,

      To ciekawe pytanie, na które ciężko odpowiedzieć w komentarzu, bo istnieje wiele możliwości i wariantów, które należałoby rozważyć żeby odpowiedzieć rzetelnie. Jeszcze w ten weekend pojawi się u nas tekst na temat tego, jak w praktyce wygląda w Polsce obrona konieczna, będzie tam trochę i o tym, o co pytasz.

      Natomiast odpowiadając już konkretniej na Twoje pytanie: zależy. Możesz mieć szczęście, potencjalny napastnik nic nie zrobi tylko ucieknie, na tym Twoja przygoda się skoczy. Ale może też być tak, że atakujący postanowi zgłosić napad (wtedy jest słowo przeciw słowu z tym, że to on był fizycznie poszkodowany i poszedł pierwszy na policję), albo ktoś go odnajdzie gdy np. będzie się zwijał na ziemi i wezwie pomoc (wtedy zależy, co zrobi napastnik po przyjeździe służb).

      Prawidłowym postępowaniem jest zawiadomienie policji. Jeśli nie chcesz tego robić stojąc „nad” napastnikiem, co zrozumiałe, możesz oddalić się w bezpieczniejszą okolicę i dopiero stamtąd wezwać pomoc, raczej nie będzie to poczytane przeciwko Tobie.

  7. Z jakiego aktu prawnego to wynika?

    „Gaz pieprzowy to ręczny miotacz gazu z substancją czynną – kapsaicyną o stężeniu do 15% (OC, oleoresin capsicum). „

    1. Tomek,

      To, że gaz jest ręcznym miotaczem gazu wynika z ustawy o broni i amunicji. Natomiast stężenie OC wynika już nie tyle z przepisów, a praktyki– właściwie nie ma na rynku gazu, który by przekraczał te 15% OC.

  8. Zastanawiam się już od jakiegoś czasu, jak to jest z posiadaniem gazów pieprzowych przez osoby nieletnie w Polsce. UoBiA (notabene, żywcem wyjęta z PRLu) mówi po prostu, że m. in. ręczny miotacz gazu zezwolenia nie wymaga, a słyszę niejednokrotnie (w tym artykule też jest to wspomniane), że trzeba przy zakupie okazać dokument tożsamości. Wynika z tego, że osobom nieletnim gazów sprzedawać nie wolno, ale z czego to wynika, z jakiego ”paragrafu”? Przegrzebałem tę postsowiecką ustawę o broni i nic w niej nie ma zapisane o osobach nieletnich.

  9. Pytanie moje jest następujące co jeśli na imprezie zamknietej zostaje użyty gaz i poszkodowanymi są również ludzie którzy bawili się co się właśnie godzinę temu stało?

  10. Czy gaz pieprzowy jest ” bronia” ? Mieszkam w Danii i zaanagazowalam sie w dyskusje gdzie zostalam mocno skrytykowana, a gaz w tej dyskusji jest caly czas porownywany do broni palnej. Stad moje pytanie jaka jest definicja broni? Bo moim zdaniem roznica jest ogromna, ale chcialabym uslyszec glos specjalistow. Pozdrawiam.

    1. Broń to pojęcie bardzo względne i różne od kraju do kraju i zależne od tego, czy dyskusja jest czysto teoretyczna, czy prawna, ale nawet tu nie jest to do końca jasne. Na pewno gaz nie zalicza się do broni palnej.

      W Dani oficjalnie gaz jest nielegalny, ale w rzeczywistości kary rzadko są nakładane. A czy jest bronią? Dla żołnierza sił specjalnych to śmieszny gadżet-zabawka, dla bezbronnego dziecka to straszna broń.

  11. Dziękuję Eksper Skuteczna-samoobrona.pl! Dzięki Tobie, nareszcie będę się bezpiecznie poruszał po wsi Kosewo, gdzie, systematycznie ja i mój pies jesteśmy napadani!

  12. Bardzo dobry artykuł. Szkoda, że temat samoobrony jest tak zaniedbywany u nas. Według mnie każdy z nas powinien mieć zawsze przy sobie coś do obrony jak np gaz albo pałkę teleskopową

  13. Cześć, może to dziwne pytanie, ale czy gaz pieprzowy jest legalny w Dubaju (Zjednoczonych Emiratach Arabskich)? Muszę tam pojechać i zastanawiam się czy go zabrać. A może jakieś inne środki obronne?

  14. Czy trzeba byc pelnoletnim aby nosic gaz? Chcialabym zakupic gaz dla mojej 15 letniej corki, poniewaz jej zajecia szkolne czesto beda konczyc sie po 17, wkrotce bedzie ciemno o tej porze, chcialabym, zeby miala gaz w razie czego.

  15. Czy jeśli mama kupiłaby mi gaz pieprzowy a ja nie jestem osobą pełnoletnią czy to byłoby nielegalne używanie broni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.